Ulvr (SLK): Na Jilemnicku vzniklo první společenství obcí v republice

16.04.2024 13:04 | Tisková zpráva

Liberecký kraj se stal prvním krajem, kde vzniklo společenství obcí jako nová forma meziobecní spolupráce. Konkrétně se jedná o oblast Jilemnicka, kde se na základě smlouvy podepsané starosty sdruží celkem 21 obcí, které se nacházejí ve správním obvodu obce s rozšířenou působností.

Ulvr (SLK): Na Jilemnicku vzniklo první společenství obcí v republice
Foto: Starostové pro Liberecký kraj
Popisek: Jiří Ulvr

„Úkolem společenství obcí je koordinovat veřejné služby na území členských obcí a zajistit jejich strategický rozvoj. Součástí společenství je rovněž ustanovení zaměstnance – tzv. sdíleného či létajícího úředníka –, kterého mohou členské obce využívat pro výkon správních činností v samostatné a přenesené působnosti,“ uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Společenství obcí, jako nová forma spolupráce mezi obcemi, vzniklo na základě novely zákona o obcích s účinností od 1. ledna 2024. Je nadstavbou svazků obcí, které fungují již více než 25 let. „Dosavadní dobrovolný svazek Jilemnicko nezanikne, ale po změně názvu se bude specializovat na komunální služby a nakládaní s odpady,“ dodal Ulvr.

Pokud by i další obce či svazky měly zájem povýšit svou spolupráci na novou úroveň, mohou se obrátit na pracovníky právního odboru krajského úřadu, kteří jim pomohou a poradí s procesem registrace nového společenství. Podrobnosti mohou zájemci nalézt ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostálová (ANO): Vznikl paskvil, kde hlavní roli hrál pan ministr Vít Rakušan

19:05 Dostálová (ANO): Vznikl paskvil, kde hlavní roli hrál pan ministr Vít Rakušan

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 21. května 2024 k migračnímu paktu a hrozícímu kolapsu st…