Vacková (Zelení): Olomoučtí Zelení sledují budoucnost Tržnice

21.10.2023 16:08 | Tisková zpráva

Dne 22.9. proběhla v Oranžerii ve Smetanových sadech Veřejná prezentace architektonických návrhů využití Tržnice, který autoři nazvali jedním velkým brainstormingem.

Vacková (Zelení): Olomoučtí Zelení sledují budoucnost Tržnice
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Cílem bylo vymyslet atraktivní a pestré využití prostoru Tržnice pro místní i turisty na přechodné období 10–15 let. Přechodné bylo zdůrazňováno především proto, že v tomto časovém horizontu by mělo přijít definitivní řešení. 

Anketa

Vítáte konsolidační balíček, který vláda protlačila Sněmovnou?

2%
96%
hlasovalo: 31651 lidí

Všechny architektonické týmy měly na své návrhy velmi málo času, přesto vzniklo spoustu zajímavých nápadů. Skoro všechny týmy braly v úvahu celý prostor směrem k Šantovce, některé počítaly i s plochou bývalého autobusového nádraží. Nás Zelené potěšilo, že skoro ve všech vizích se počítalo s novou zelení a s odpočinkovou plochou. Návrhy si braly příklady dobré praxe z Curychu, Paříže a jiných velkých měst, která to se zelení umí.

Zaznívala též myšlenka tržnice jako variabilního prostoru pro konání různých akcí. Prostor pro trhovce proto byl navrhován s lehkými stoly, které se v případě potřeby dají přemísťovat, čímž se jen kousek od historického centra vytvoří velké náměstí.

Nejzajímavější nápad spočíval ve zrušení cesty vedle mostu na Šantovku, propojení s řekou a vytvoření zajímavé náplavky téměř ve středu města. I toto – zapojování řek a potoků do urbanistického ekosystému města – je trend, který Zelení samozřejmě podporují. Budova Tržnice je ovšem v soukromém vlastnictví a situace s ní je zatím patová. Zároveň ani jeden návrh nepočítal s demolicí této 150 let staré budovy. Pevně věříme, že i na základě workshopu se opět povede najít společnou řeč mezi městem a soukromým majitelem.

Budeme bedlivě sledovat, jak se situace okolo této dosud zanedbávané části Olomouce bude vyvíjet a pevně věříme, že konečné řešení bude založeno na moderních urbanistických přístupech, které vracejí do středu pozornosti pěší a kladou důraz na rekreační a socializační aspekty veřejného prostoru. Velké poděkování za uspořádání této podnětné konference patří Tomáši Pejpkovi a Výstavišti Flora.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

23:07 Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

Projev na 23. schůzi Senátu ČR 17. dubna 2024 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 211/2000 Sb.,…