Valachová (ČSSD): Peníze na platy učitelům se rozutekly jinam

01.04.2019 8:35

Komentář na facebookovém profilu ke zmatkům kolem zvyšování platů učitelům

Valachová (ČSSD): Peníze na platy učitelům se rozutekly jinam
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslankyně Kateřina Valachová

Ještě se prostě musím vrátit k parlamentní diskusi o usnesení k platům učitelů. Cituji z programového prohlášení vlády: "Prosadíme více peněz do školství tak, aby se platy učitelů a nepedagogů na konci volebního období v roce 2021 dostaly minimálně na 150 procent jejich výše pro rok 2017." Jen na okraj zdůrazňuji slovo MINIMÁLNĚ.

Co to znamená v číslech pro pedagogy. Průměrný plat pedagogických pracovníků ve školství v roce 2017 dosáhnul částky 31 632 korun. To tedy znamená, že v roce 2021 má být průměrný plat 47 448 korun.

Jak jsme v polovině roku 2019 daleko s plněním tohoto bodu vládního programu? Opticky a teoreticky vlastně velmi dobře.

Loni dosáhl průměr ve školství 33 992 korun. Meziroční růst 2017/2018 byl tedy pouze 7,5 procenta. Ale letos má průměrný plat dosáhnout 39 091 korun (což je předpoklad a podle dosavadních zpráv se - je mi líto - NEZDÁ, že by mohl být splněn, ale tvařme se, že bude). Pak by růst 2018/2019 dosáhnul skutečně přesně 15 procent tak, jak opakovaně vyhlásila vláda a koalice. Od ledna 2020 je slíbené další zvýšení platů a to znovu 15 procent. Tedy by průměrný plat učitele měl podle jednoznačných vyjádření ministra Plagy i premiéra Babiše dosáhnout v roce 2020 částky 44 955 korun.

Pro splnění cíle z vládního programu by už tedy stačilo, aby se v roce 2021 průměr zvýšil o asi 5,5 procenta - protože tolik je třeba k oné cílové minimální hodnotě 47 448 korun.

Těžko říci, jaká bude v roce 2021 průměrná mzda, ale výhledy Českého statistického úřadu a ministerstva financí pracují se sumou kolem 38 100 korun. Pak by to znamenalo, že průměrný plat učitele by v roce 2021 představoval asi 125 procent průměrného platu v celé ekonomice. To sice není těch 130 procent, které opakovaně doporučila vládě Poslanecká sněmovna a kvůli kterým se odehrály nedůstojné a naprosto bezprecedentní kroky na hraně ústavnosti, ale není to od nich tak daleko.

Jenže: Všechno toto platí v případě, že učitelům bude skutečně přidáno tolik, kolik je jim slibováno a především pak v případě, že k nim opravdu peníze na platy doputují. Protože to není vůbec jisté. Ostatně růst mezi lety 2017 a 2018 měl být také vyšší, než skutečně dosažených 7,5 procenta. Jenže slíbené peníze se různými cestičkami rozutekly jinam.

Scény, které se odehrávaly kolem hlasování o usnesení sněmovny o platech, ve mně vyvolávají silný pocit, že v těchto plánech něco nehraje, že někde existuje rozhodnutí, o kterém nevíme a které znamená, že učitelé nedostanou to, co jim bylo znovu a znovu slibeno. Protože proč by jinak ono usnesení Poslanecké sněmovny mělo být problém? Je mi z toho smutno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Czernin (TOP 09): Čeští vojáci jsou bohužel trochu chudí příbuzní

7:35 Czernin (TOP 09): Čeští vojáci jsou bohužel trochu chudí příbuzní

Komentář na facebookovém profilu k nákupu nových vrtulníků pro Armádu ČR