Ten bývá médii označován za odborníka na oblast hazardu, přičemž jedinou jeho kvalifikací je to, že se jedná o někdejšího gamblera.
Logicky jsem si proto chtěl o tomto sdružení zjistit více. Narazil jsem na velmi překvapivé údaje. Sdružení nemá na svých webových stránkách ani jedinou zmínku o účetní závěrce nebo výroční zprávě. V rubrice „tiskové zprávy“ je poslední údaj pět let starý! Znamená to snad, že členové sdružení nebyli pět let v práci?
Proč se na webu nikdo nedočte, jak organizace hospodaří s penězi dárců? Proč spolek nezveřejňuje dokumenty o svém hospodaření? Čerpá totiž mimo jiné státní prostředky a bylo by minimálně slušné, aby lidé věděli, k čemu tyto peníze slouží. Spolek navíc jednoznačně porušuje zákon. Od 1.1.2016 totiž musí být u každého subjektu uloženy listiny dle zákona O veřejných rejstřících. Zejména pak stanovy, usnesení, týkající se volby, jmenování nebo ukončení statutárních orgánů a účetní závěrky. Nic z toho ale na webu Občanů proti hazardu nenajdete.
Velmi zajímavé je také pevné přátelství Svobody, který stále dluží více než milion korun (z toho více než 400 tisíc tvoří pohledávka vůči státu – přesněji VZP) s aktivistou Hollanem (kterého jeho zarytý boj proti hazardu vynesl až do komunální politiky). Ten je pro změnu zase pověstný zájmovou činností v podobě tuzemských i zahraničních služebních cest. A pár jich samozřejmě prožil s kamarádem Svobodou – například do Rakouska či na Slovensko.
A pánové nezůstávají jen u cest a ryzího přátelství – Hollan svému kamarádovi Svobodovi zřejmě přihrává i štědré dotace. Od doby, kdy má Hollan funkci na brněnském magistrátu, si Svoboda nemůže stěžovat. Dva roky po sobě získal od magistrátu stovky tisíc pro Občany proti hazardu. Rok 2016 – dotace od města Brna 343 tisíc korun. Rok 2017 – dotace od města Brna 280 tisíc korun. Ale to nebylo vše. Na přelomu let 2016 a 2017, dva dny před Štědrým dnem, dostal Svoboda hezký vánoční dárek. Občané proti hazardu získali 200 tisíc korun od Brněnských komunikací. Ptáte se, co mají společného komunikace s hazardem? Především to, že v jejich představenstvu sedí Matěj Hollan. Můžeme se jen domnívat, proč právě od této organizace sdružení peníze získalo a především co aktivističtí občané proti hazardu (jejichž jména také nikdy nikdo nedohledá) za tyto prostředky udělali – jak jsem uvedl výše, nikde se k tomuto údaji nedostanete.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
hazard , OVM , Svoboda , Valenta , neziskové organizace , Občané proti hazardu , BPP
autor: PV
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

18:12 Senátor Hraba: Na profil mi chodí různé existence neschopné normální slušné diskuze
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Jaroslavu Miko za STANu, který chodí senátorovi kom…
- 16:14 Ministr Ženíšek: Kandiduju, aby nám po volbách nediktovala Moskva
- 14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje