Válková (ANO): Bez participace Romů by žádné změny nebyly možné

10.05.2021 21:21

Vláda na svém dnešním jednání schválila Strategii romské integrace na období 2021 – 2030.

Válková (ANO): Bez participace Romů by žádné změny nebyly možné
Foto: Vít Hassan
Popisek: Helena Válková na kampani ANO
reklama

Tento klíčový dokument vznikl v rámci úzké spolupráce Úřadu vlády s Radou vlády pro záležitosti romské menšiny na základě průběžných konzultací se zástupci neziskových organizací a dalšími významnými představiteli romské komunity.

Strategie romské integrace na období 2021 – 2030 („Strategie 2021+“) je rozčleněna do šesti tematických kapitol řešících problémy v oblastech emancipace, podpory rovnosti, začleňování a participace, anticiganismu, vzdělávání, bydlení, zaměstnanosti a zdraví.

„To nejdůležitější je však participace Romů, bez které by změny v žádné z oblastí řešených Strategií 2021+ nebyly možné,“ uvedla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková. Podle jejího názoru je právě nízká účast Romů na správě věcí veřejných jedním z hlavních důvodů, proč dosud přijatá opatření a finanční podpora nebyly dostatečně efektivní. „I když se zvyšuje povědomí společnosti o nutnosti odstranit přetrvávající problémy anticiganismu a diskriminace, nedostatečná participace Romů v příslušných projektech a rozhodovacích procesech bránila úspěšnému dosažení nápravy v tomto směru. To se nyní, bude-li se Strategie 2021+ dodržovat, má šanci v brzké době změnit k lepšímu,“ řekla zmocněnkyně pro lidská práva.

Význam participace zmínil i člen občanské části Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Jan Husák: „Je to průlomový dokument, na kterém se podíleli samotní Romové, ať už to byly neziskové organizace nebo významné osobnosti, které se touto problematikou dlouhodobě zabývají.“

Místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Zdeněk Guži dodal: „Strategie 2021+ je to, co nám ukazuje cestu, a mám velkou radost, že se ji podařilo projednat s resorty v podobě, jakou jsme si přáli. Za to všem patří můj dík.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Díky hlasům poslanců hnutí SPD byl schválen zákon o klouzavém mandátu

12:09 Rozvoral (SPD): Díky hlasům poslanců hnutí SPD byl schválen zákon o klouzavém mandátu

Minulý pátek se ve Sněmovně v rámci 104. schůze schvalovala novela ústavního zákona, řešící neslučit…