Veleba (SPO): Hra o téměř dvě miliardy korun

28.08.2014 10:29

Prohlášení senátora Ing. Jana Veleby k novele zákona o spotřební dani

Veleba (SPO): Hra o téměř dvě miliardy korun
Foto: hns
Popisek: Senátor, exprezident Agrární komory a předseda SPO Jan Veleba

Neschválení novely zákona o spotřební dani týkající se prodeje tabákových výrobků ve znění pozměňovacího návrhu, který jsem předložil a který přijal jednoznačnou většinou i výbor Senátu ČR pro hospodářství, zemědělství a dopravu, bude mít negativní dopady hned v několika rovinách.

Zaprvé, zákon v podobě, kterou předložilo ministerstvo financí, porušuje směrnici EU a neobejde se bez následné okamžité novelizace.

EU totiž ukládá zdanit kilogram řezaného tabáku minimální sazbou 2304 Kč. Ministerský návrh přitom počítá s částkou 1896 Kč. 

Zadruhé, mnou předložený návrh na zdanění řezaného tabáku zajišťoval narovnání vztahů na celkovém trhu s tabákem a tabákovými výrobky. Zejména pak vztah mezi prodejem cigaret a samotného tabáku. A dále přispíval i k narovnání podmínek pro domácí producenty a dovozce.

Závěrem dodávám, že daňové úniky z prodeje tabáku se odhadují minimálně na 800 miliónů Kč. Další miliardu do státní pokladny mohla přinést právě novela schválená ve znění hospodářským výborem Senátu. Sečteno a podtrženo, hraje se zde minimálně o 1,8 miliardy korun pro státní kasu.

S velkou rezervou by tato suma vystačila na pokrytí nákladů na zelenou naftu a ještě by zbylo. Třeba na krytí alespoň části ztrát, které nám způsobí sankce vůči Rusku.

Bohužel, o tři hlasy novela zákona schválená senátním hospodářským výborem nakonec horní komorou neprošla. Považuji to za chybné a kontraproduktivní rozhodnutí.     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Veleba

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Votava (ČSSD): Používat a zneužívat jsou dvě rozdílné věci

18:46 Votava (ČSSD): Používat a zneužívat jsou dvě rozdílné věci

Projev na 40. schůzi Poslanecké sněmovny 22. ledna 2020 k daňovému řádu