Vicepremiér Bělobrádek podepsal v Izraeli dohodu o spolupráci ve výzkumu

26.11.2014 13:04

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek a izraelský ministr pro vědu, technologie a vesmír Yaakov Peri podepsali 25. listopadu 2014 v Jeruzalému deklaraci o spolupráci ČR a Izraele ve výzkumu a vývoji.

Vicepremiér Bělobrádek podepsal v Izraeli dohodu o spolupráci ve výzkumu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

„Obě strany se dohodly na společných výzkumných programech se zapojením univerzit, výzkumných center a firem pro léta 2016 – 2018 v oblasti základního a aplikovaného výzkumu,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek. Společné výzkumné projekty by se měly týkat především IT, strojírenství, sektoru automotive, biotechnologií a nanotechnologií; tyto oblasti jsou pro ČR prioritou.

„Vzájemnou spolupráci vidíme například ve využívání nových vědeckých center, která byla na území ČR vybudována převážně z finančních prostředků EU. Dále chceme posílit výměnné pobyty studentů, doktorandů, výzkumných pracovníků a manažerů výzkumných institucí. Naším cílem je také budování společných konsorcií, která by se účastnila komunitárních projektů jako Horizon 2020,“ vysvětlil Bělobrádek.

Každý rok se budou konat pravidelná setkání, kde řídící výbor zhodnotí pokroky ve vzájemné spolupráci a připraví plán prací na následující rok.

Izrael patří v oblasti VaV ke světové špičce, a to nejen v oblasti základního výzkumu, ale především v převádění vědeckých výsledků do praxe. V rámci spolupráce s ČR je zde velký potenciál ve vývoji nových technologií s komerčním využitím. Spolupráce s Izraelem je také významnou příležitostí, jak internacionalizovat české vědecké prostředí. V současné době se česko-izraelská spolupráce rozvíjí zejména v oblasti základního výzkumu v rámci programu KONTAKT II, v aplikovaném a experimentálním vývoji pak v programu GESHER.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vlada.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme masakr daňků!

4:33 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme masakr daňků!

Prohlášení DSZ – ZA PRÁVA ZVÍŘAT k podpoře petice s názvem Zastavme masakr daňků