Nemohu souhlasit s vládním předvolebním zvýšením minimální mzdy na 12 200 korun, který bude mít dopad v oblasti pracovníků s nejnižšími příjmy, kterými jsou zejména obyvatelé venkova pracující v nízkopříjmových odvětvích. Vzniká tím další tlak na místní drobné živnostníky a podnikatele ze strany vlády. Správná a spravedlivá cesta pro zvýšení mezd je snižování odvodů za zaměstnance, nikoliv předvolební zvyšování minimální mzdy, která měla být už dávno minimálně dvakrát vyšší.
Samostatnou kapitolou jsou potom pracovníci v oblasti dlouhodobě podfinancovaných sociálních služeb, kde v důsledku růstu mezd od července o 23% dochází k plánovanému nárůstu výdajů o 1,1 mld. korun na růst platů a mezd, přičemž ministr financí Pilný odmítl toto zvýšení a doslova uvedl, že státní kasa je prázdná a další požadavky už podle něj nelze na letošní rok přijmout. Podle podkladů pro vládu by ale stát na přidání ve druhém pololetí potřeboval nejen 1,1 miliardy, ale dalších 1,28 miliardy potřebují samosprávy jako zřizovatelé anebo přispěvatelé. Ve skutečnosti se ale již dlouhé roky diskutuje o tom, že tito lidé mají nepřiměřeně nízké platy a že mzdové tabulky nevyhovují současné situaci na trhu práce.
V Česku již dnes chybějí tisíce pečovatelek a pečovatelů, kteří by se starali o naše seniory a postižené a zbytek odchází pracovat do veřejného sektoru. Hrozí tak další omezení péče. Jedná se ze strany vlády o stejný přístup jako třeba při zvýšení mezd řidičům autobusů, kde kraje mají hledat uvedené prostředky ve svých rozpočtech v rámci zvýšení RUD anebo prostředků určených na opravy silnic.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV