Vích (SPD): Na rozdíl od EU nepovažuji držitele zbrojního průkazu za hrozbu

07.02.2018 19:20

Vláda dnes schválila vládní novelu zákona č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu, tzv. zákona o zbraních. Je to jasná úlitba EU, která považuje řádného držitele zbrojního průkazu za hrozbu.

Vích (SPD): Na rozdíl od EU nepovažuji držitele zbrojního průkazu za hrozbu
Foto: Archiv politika
Popisek: Radovan Vích, předseda Regionálního klubu SPD Libereckého kraje
reklama

Z nejdůležitějších změn: Tato novela zavádí další kategorie zbraní kontrolovaných ze strany státu, některé zbraně přeřazuje do jiných kategorií, omezuje možnost držet a používat zásobníky na více než 10 nábojů pro dlouhé zbraně a více než 20 nábojů pro krátké zbraně. Doba platnosti zbrojního průkazu se zkracuje z 10 na 5 let. Důvodová zpráva novely navíc upozorňuje na nutnost přijetí komplexní změny čtyř zákonů a jejích prováděcích předpisů v roce 2019.

Důvodem předložení této novely je evropská směrnice o kontrole nabývání a držení zbraní. Proti evropské směrnici se již při jejím schvalování vyjadřovali zástupci České republiky, v Radě i v Evropském parlamentu byla Česká republika přehlasována. Česká veřejnost, zejména cca 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů, se k této směrnici staví dlouhodobě odmítavě. Česká odborná veřejnost rovněž považuje dosavadní úpravu za dostačující. Byly předloženy návrhy, jak se zavedení směrnice do našeho právního řádu vyhnout, prozatím však neúspěšné. Téměř prošla novela ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, přejímající hlavní principy ze zákona o střelných zbraních a střelivu, byla dokonce schválena Poslaneckou sněmovnou, ale Senát ji neschválil (ale ani nezamítl).

Ing. Radovan Vích

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • poslanec

Nyní jsme v situaci, kdy pokud nezapracujeme tuto směrnici, hrozí nám za to sankce. Pokud ji však zapracujeme, narušíme perfektně fungující český zákon, znejistíme naše občany a nemusí to být ze strany EU poslední pokus, jak zpřísnit podmínky pro držení zbraní v České republice. Evropská komise je totiž oprávněna směrnici po dvou letech znovu přezkoumat a přitom lze očekávat další zpřísnění. V situaci, kdy má Česká republika otevřené hranice se státy, které na své území přijímají velký počet často nedostatečně identifikovaných osob, je změna našeho zákona o zbraních zbytečným hazardem se životy českých občanů.

V poslední době již minimálně ve dvou případech statečné české občanky se zbrojním průkazem zabránily agresivním útočníkům v pokračování jejich útoku. Místo přijímání novely zákona o zbraních proto raději hledejme cesty, jak zachovat náš bezpečný systém. Považujme řádného držitele zbrojního průkazu, tedy bezúhonného občana, za jeden z pilířů obrany našeho státu a nikoliv za jeho hrozbu. Teror v západní Evropě a nejen v Bataclanu se přeci prováděl a provádí nelagálně drženými zbraněmi. Ve Francii se nedávno téměř dvouletý výjimečný stav "překlopil" do trvalých zákonných opatření. A elitáři z EU jsou opět semknutější, odhodlanější a nenechají se obklopeni svými ochrankami před kamerami a novináři zastrašit. Jejich cílem je stále větší diktát členským státům EU a to bychom měli jednoznačně odmítnout. Tato země je ještě stále naše!

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Vláda posílí rozpočet Ministerstva obrany o pět miliard korun

8:36 Premiér Babiš: Vláda posílí rozpočet Ministerstva obrany o pět miliard korun

Vláda Andreje Babiše schválila na mimořádné schůzi ve středu 27. ledna 2021 přesun pěti miliard koru…