Vích (SPD): Odmítám využití kontrolního dálničního systému ke špiclování lidí

03.02.2020 18:31 | Zprávy
autor: PV

V médiích se objevily další znepokojující informace o detailech a ceně zakázky internetového portálu na prodej elektronických dálničních známek, kvůli které byl z funkce odvolán ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Vích (SPD): Odmítám využití kontrolního dálničního systému ke špiclování lidí
Foto: archiv R. Vích
Popisek: Poslanec Radovan Vích

Premiér Andrej Babiš podle médií podal v této věci trestní oznámení a jako důvod uvedl předražení zakázky, o které SFDI vládu neinformoval. Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček po svém jmenování ministrem dopravy tuto zakázku zrušil.

Cena zakázky za 401 milionů korun však vyvolala další spekulace ohledně možných skrytých funkcionalit systému a možností sledování a fotografování uživatelů dálnic, které mají být součástí utajované části zakázky. Dnes v této souvislosti proběhla médii další informace, že bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík oznámil, že se ho v souvislosti se zakázkou na dozor nad mýtným systémem pokusila jedna z firem uplatit částkou 1,5 miliónu korun.

Pokud se tyto informace zakládají na pravdě, je to skandální a velmi znepokojující. Jsem rozhodně proti plánům využít kontrolní systém na dálniční známky ke špiclování osob jedoucích v automobilu. Plíživě se tak budují základy policejního státu a totální kontroly občanů. Ministerstvo vnitra by mělo na silničních hraničních přechodech provádět kontrolu migrantů pronikajících na území státu, a nikoliv pokusy o totalitní monitorování aktivit bezúhonných českých občanů. Zneužití a manipulace s těmito  informacemi je vysoce pravděpodobná a znamenala by ohrožení svobody a demokracie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Černochová (ODS): Munice pro Ukrajinu nebyl módní doplněk

11:05 Černochová (ODS): Munice pro Ukrajinu nebyl módní doplněk

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k symbolice oblečení vládních představitelů.