Vích (SPD): Vích (SPD) Útok USA, VB a Francie na Sýrii bez rezoluce OSN je neopodstatněný

14. 4. 2018 9:55

Dnes ráno zaútočily USA s Británií a Francií na Sýrii. Stalo se tak bez rezoluce RB OSN. Důvodem bylo údajné použití chemických zbraní režimem Bašára Asada proti civilnímu obyvatelstvu ve městě Dúma.

Vích (SPD): Vích (SPD) Útok USA, VB a Francie na Sýrii bez rezoluce OSN je neopodstatněný
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Radovan Vích (SPD)
reklama

Rakety Tomahawk a střely AGM-158 byly mířeny na likvidaci chemického programu v Sýrii. Z týden starých televizních záběrů z Dúmy nevyplývá, že by byl spáchán útok použitím chlóru anebo podobné chemické látky. Příznaky osob popálených chlórem vypadají jinak. Bašár Asad neměl vzhledem k výsledkům bojů v Sýrii žádný důvod chemické zbraně použít a to ještě proti svým vlastním lidem.

Případné použití chemických látek proti komukoliv je nepřípustné a je potřeba je jednoznačně nejprve důkladně vyšetřit Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW), najít viníky a potrestat je. To se nestalo. Tento útok byl neopodstatněný a je porušením mezinárodního práva. USA potřebovali pro tento akt spojence, aby nebyli obviňováni z porušení mezinárodního práva sami. Je nutné také připomenout, že USA postupovali podobně při útoku na svržení režimu Saddáma Husajna. Záminkou útoku na Irák tehdy bylo údajné použití chemických zbraní vládnoucím režimem proti civilnímu obyvatelstvu, což se však později nepotvrdilo. Záminkou útoku se však stalo. Saddám Husajn je nepoužil. Podobně i Adolf Hitler a to ani v době, když mu již tehdy řádně teklo do bot.

Dnešní úder USA s Británií a Francií zcela jistě nezmírní bezpečnostní napětí na středním východě a ve světě. Přestože se podle informací jednalo o jednorázový akt, jehož cílem byla údajná likvidace chemického programu, lze předpokládat, že konflikt může postupně eskalovat v případě zapojení Iránu a Ruska. Je však potřeba najít mírové řešení. K tomu je potřeba iniciovat a zahájit diskusi u kulatého stolu se všemi hráči, která by vedla k ukončení válečného konfliktu v Sýrii. Bašár Asad je legitimně zvoleným Syrským prezidentem a to je potřeba v každém případě respektovat. Tato akce je však pouhým přiléváním oleje do ohně.

Převzato z profilu.

Ing. Radovan Vích

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výborný (KDU-ČSL): Nesmíme zapomínat, že i věřitelé mají určitá práva

17:33 Výborný (KDU-ČSL): Nesmíme zapomínat, že i věřitelé mají určitá práva

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 16. dubna 2021 k exekučnímu řádu