Vícha (ČSSD): Obvykle každý další zákon je horší než ten předchozí, ale lepší než ten budoucí

06.04.2016 19:40 | Zprávy
autor: PV

Projev na 21. schůzi Senátu 6. 4. 2016 k návrhu zákona o zadávání veřejných zakázek:

Vícha (ČSSD): Obvykle každý další zákon je horší než ten předchozí, ale lepší než ten budoucí
Foto: Redakce
Popisek: Petr Vícha (ČSSD)

Po kolegovi Kuberovi musím vystoupit, protože on to vzal všechno tak z jedné vody načisto, převedl to do Teplic. Také se chci podělit o některé zkušenosti. Ale musím začít tím, že přestože má zákon o asi 100 paragrafů více než ten předchozí, tak když jsem si to nechal ověřovat svými kolegyněmi z investičního odboru a byli jsme předtím za náš výbor pro veřejnou správu několikrát s Ministerstvem pro místní rozvoj, probírali jsme podrobnosti přípravy zákona, tak on lepší než ten starý je. Je to zvláštní, protože obvykle každý další zákon je horší než ten předchozí, ale lepší než ten budoucí. Praxe nakonec samozřejmě ukáže, že bude mít možná nějaké mouchy, určitě je bude mít, ale přesto si myslím, že by stálo za to, dát mu šanci.

Souhlasím s kolegou Martínkem, že v tuto chvíli je asi těžké vyzobávat z toho hrozinky a zkoušet je opravovat a že to, co můžeme minimálně udělat, je skutečně prodloužit lhůtu na šest měsíců, aby se je všichni mohli naučit. A možná že když se něco v té době odhalí, tak se to ještě dá spravit.

Několik připomínek. Už dnes je výklad, že není třeba používat jedno kritérium, a to je cenu, že je možné použít jiná kritéria. Ale samozřejmě je to výklad ministerstev. A policie a státní zastupitelství bohužel používá jiné výklady, v tom jsem zajedno s kolegou Kuberou a některými dalšími. A myslím si, že tady je ještě před námi nějaká práce v tom, aby se vysvětlilo, že ne všechno, co je nejlevnější, je to nejlepší.

Nepadla tady dnes ještě žádná slůvka o tzv. horizontální a vertikální spolupráci, o tom, že tento zákon zavádí 80% hranici pro možnost využití této spolupráce. Možná kolegové, kteří nepřicházejí s veřejnými zakázkami běžně do styku, tak v tuto chvíli nemusí vědět přesně, o čem hovořím, ale já to zkusím vysvětlit. Dnes, když zadavatel, jako příklad řeknu obec, měla své technické služby ve 100procentním vlastnictví obce, tak samozřejmě jim nemusela zadávat zakázky prostřednictvím veřejné soutěže, protože oni jedno jsou. Ale dnes se říká, zadavatel to může udělat, pokud 80 % té činnost té druhé osoby je prováděno ve prospěch zadavatele. Uvedu náš konkrétní příklad.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peštová (ANO): Odešli ti, kteří byli dosazeni

20:05 Peštová (ANO): Odešli ti, kteří byli dosazeni

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…