Vícha (ČSSD): Pomoc asistentů prevence kriminality by mohla díky dotaci zůstat i v příštích letech

19.09.2022 21:24

Asistenti prevence kriminality, kteří se v ulicích Bohumína objevili poprvé v roce 2015, budou na bezpečnost dětí na přechodech i pořádek ve městě dohlížet pravděpodobně i v příštích letech.

Vícha (ČSSD): Pomoc asistentů prevence kriminality by mohla díky dotaci zůstat i v příštích letech
Foto: Daniela Černá
Popisek: Starosta Bohumína Petr Vícha na setkání Svazu měst a obcí ČR v Ostravě

Letos sice končí dotace na jejich plat a vybavení, radnice už ale našla další možnost, jak jejich financování do budoucna zajistit. Už teď je také jisté, že bude pokračovat i projekt veřejně prospěšných pracovníků, kteří se starají o úklid. 

Anketa

Kdo po vládním zastropování cen bude demonstrovat, bude demonstrovat jen za proruskou orientaci, tvrdí Kalousek. Má pravdu?

3%
97%
hlasovalo: 37013 lidí

Projekt asistentů prevence kriminality (APK) vznikl před sedmi lety a mzdu původně osmi lidem, kteří díky němu získali v Bohumíně novou práci, hradil úřad práce. Právě z řad nezaměstnaných se uchazeči o tento post vybírali. A jelikož se Bohumínu osvědčili, rozhodl si je ponechat i po skončení státní podpory. Jejich počet dokonce navýšil o dva na celkových deset. „Prostřednictvím Místní akční skupiny Bohumínsko jsme na zachování projektu získali z Operačního programu Zaměstnanost osm milionů korun do konce roku 2022. Letos tedy bylo nutné hledat další formu finanční podpory,“ vysvětlil místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Ministerstvo práce a sociálních věcí jako na zavolanou vyhlásilo výzvu v rámci Operačního programu zaměstnanost plus, který umožňuje žádat o peníze právě i na APK. Dotace by mohla dosáhnout až 90 procent nákladů, zbytek by doplatilo město. Radnice proto podá žádost v nejbližší době tak, aby byl přechod z končícího programu na ten následující co nejplynulejší a město nemuselo řešit dlouhodobější absenci asistentů v ulicích. „Ministerstvo má na hodnocení projektu 80 pracovních dnů od podání žádosti, ale avizovalo, že se snaží uvedenou lhůtu zkrátit,“ podotkla projektová manažerka bohumínské radnice Zuzana Šedivá.

Uniformovaní, ale neozbrojení strážci pořádku dohlížejí ráno a po poledni na přechodech u škol na bezpečnost dětí, kontrolují pravidelně park a dětské koutky, docházejí do sociálně vyloučených lokalit a spolupracují s městskými strážníky. „Jejich každodenní aktivita se podílí na poklesu kriminality v Bohumíně v posledních několika letech. Jsou prostě vidět a jejich terénní práce s lidmi je adresná a účinná,“ míní ředitel Městské policie Bohumín Roman Honysz.

V ulicích města zůstanou nejen asistenti strážníků, ale i veřejně prospěšní pracovníci (VPP). Úřad práce ČR garantuje tuto službu vždy jen na půl roku, Bohumín tak pravidelně zůstává v nejistotě, jestli stát úklidové čety složené z řad dlouhodobě nezaměstnaných opět finančně podpoří. „Na začátku letošního roku jsme museli řešit snižování jejich počtu. Jejich počet na jaře klesl na absolutní minimum. Až na konci dubna jsme obdrželi od státu informace, že uvolní peníze na dalších šest měsíců a my jsme mohli začít následně využívat 52 těchto pracovníků,“ popsal letošní anabázi VPP starosta Petr Vícha.

A tlumočil aktuální postoj státu, který přislíbil pokračování projektu. První skupina složená z 12 osob měla skončit k 31. říjnu, Úřad práce ČR je nakonec Bohumínu bude platit dalšího půl roku. Minimální počet potřebný k udržení pořádku tak město přislíbeno má. Početnější skupina čítající 40 lidí by se měla rozloučit na konci listopadu. O jejich osudu, respektive zachování jejich práce, zatím rozhodnuto není. „Uvítali bychom jejich pomoc i v zimě. Celoročně se starají o sbírání odpadků, zametání chodníků, na jaře a v létě o sekání travnatých ploch, na podzim zametají listí a v zimě odklízejí sníh z hůře přístupných míst,“ doplnil starosta.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

navýšení dálniční známky

Uvažujete o tom, že by cena každý rok rostla. O kolik? A porostou také lidem každoročně platy? Třeba teď jsou reálné mzdy na minimum.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Konec nelegálních krátkodobých pronájmů

8:36 Kolaja (Piráti): Konec nelegálních krátkodobých pronájmů

Komentář na facebookovém profilu k návrhu legislativy, která má za zvýšit transparentnost trhu s krá…