Vinklátová (SLK): Hamr skrývá několik klenotů, třeba ledovou jeskyni u Naděje

12.12.2020 22:09

Ledová jeskyně, jejíž výzdoba neroztaje ani v parném létě, se nachází vysoko na severním svahu Suchého vrchu, asi kilometr od Hamru u Cvikova nedaleko přehrady Naděje. Je to poměrně zajímavá pseudokrasová puklinová jeskyně, která byla v roce 1966 vyhlášena chráněnou přírodní památkou.

Vinklátová (SLK): Hamr skrývá několik klenotů, třeba ledovou jeskyni u Naděje
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Květa Vinklátová

Vnitřní prostor jeskyně tvoří asi 30 metrů dlouhá a 2 až 4 metry široká svislá puklina. Necirkuluje v ní vzduch. Jediný otvor se nachází pouze v její horní části a v zimě vniká dovnitř těžší chladný vzduch, který ji vyplňuje po celý rok a udržuje v ní celoročně stálou teplotu blízkou bodu mrazu. Jeskyně leží nedaleko přehrady Naděje, která se nachází v hlubokém zalesněném údolí horního toku Hamerského potoka (dříve též Lužné), pod severními svahy Suchého vrchu u Mařenic.

Jeskyně byla pro místní obyvatele dlouhá léta zdrojem ledu. Turistům se otevřela v 19. století, ve stejnou dobu jako úzká stezka. Prvotní vstup do jeskyně byl po otesaném kmeni, jenž byl nahrazen žebříkem. Jeskyni si mohli zájemci prohlédnout s průvodcem. Od roku 1988 je na jeskyni mříž.

„Jeskynní krasové útvary vyžadují odpovědné chování návštěvníků. Bohužel, ti začali jeskyni ničit, proto je dlouhodobě nepřístupná,“ vysvětlila Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Významným místem je jeskyně pro některé druhy netopýrů. Zájemci se s jejich populací mohou seznámit každé září, kdy se u jeskyně koná Evropská noc s netopýry. K Naději a jeskyni vede červená turistická značka z Horní Světlé. Cyklisté a běžkaři mohou využít cyklostezky z Krompachu, Kytlice nebo Luže.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU: Bydlení nesmí být luxus, nastavíme podmínky pro výstavbu 40 000 bytů ročně

13:12 SPOLU: Bydlení nesmí být luxus, nastavíme podmínky pro výstavbu 40 000 bytů ročně

SPOLU představila plány pro dostupnější bydlení. Mezi priority středopravé koalice patří především z…