Vinklátová (SLK): Pracovníci muzeí se podílejí na řadě mezinárodních projektů

17.08.2019 20:28

Do dalekého Maroka vyrazili pracovníci muzeí z regionu: ředitel Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Zdeněk Vitáček a zoolog Lukáš Blažej spolu s entomologem Severočeského muzea v Liberci Pavlem Voničkou. Stalo se tak v rámci výpravy, pořádané spolkem pro výzkum a ochranu fauny Zoogeos Bohemia.

Vinklátová (SLK): Pracovníci muzeí se podílejí na řadě mezinárodních projektů
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Květa Vinklátová
reklama

„Odborná práce pracovníků v našich muzeích neprobíhá jen na území Libereckého kraje či republiky. Podílejí se také na řadě mezinárodních projektů, jejichž výsledky potom uplatňují i ve svých institucích,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Spolek Zoogeos Bohemia, jenž sdružuje zoology z různých muzeí v České republice, se zabývá především výzkumem a dokumentací živočichů, respektive přírodního prostředí jako celku v Česku, ale i zahraničí včetně exotických oblastí. Na základě již nabytých zkušeností se členové spolku rozhodli připravit a uskutečnit dlouhodobější projekt dokumentace a výzkumu fauny Maroka.

Některé oblasti této země jsou totiž zoologicky málo známé, neprozkoumané a je velmi pravděpodobné, že v těchto územích budou nalezeny pro vědu dosud neznámé druhy bezobratlých živočichů.

Od 17. května do 3. června letošního roku se uskutečnila první cesta, které se zúčastnilo celkem osm členů spolku Zoogeos Bohemia včetně již zmíněných pracovníků muzeí z Libereckého kraje. Účastníci této výzkumné cesty zdokumentovali a prozkoumali některé vysokohorské lokality Vysokého Atlasu – oblast masivu Toubkal, průsmyk Tischka a okolní třítisícovky a oblast pod Jbel Ajachi ve východní části Vysokého Atlasu.

Dále výprava zamířila na okraj saharské pouště, kde zkoumala a dokumentovala faunu i flóru písečných dun (Erg Chebbi) a slaného jezera Lac Dayet Srij u městečka Merzouga. Navštívila rovněž cedrové lesy v národním parku Augelmame Azigz ve Středním Atlasu a nakonec i národní park Souss-Massa.

„Při našich výzkumných cestách dokumentujeme navštívené oblasti a zkoumáme místní faunu a flóru v návaznosti na jejich praktickou ochranu. Bohatá, především fotografická dokumentace, slouží k následné prezentaci v putovních výstavách po českých muzeích. Z cest také získáváme cenný materiál do sbírek muzeí v České Lípě a Liberci,“ říká Zdeněk Vitáček, ředitel Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): Je třeba politiků, kteří hájí zájmy občanů 50 plus

22:56 Seďa (ČSSD): Je třeba politiků, kteří hájí zájmy občanů 50 plus

Každá společnost je tak vyspělá podle toho, jak se umí postarat o své starší spoluobčany. Bejen soli…