Vláda: Po měsíci od jmenování byl schválen Plán legislativních prací

12. 3. 2014 17:23

Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky už po měsíci od svého jmenování připravil a dnes na jednání vlády schválil Plán legislativních prací pro rok 2014, Výhled legislativních prací na léta 2015 až 2017 a Plán nelegislativních úkolů pro 1. pololetí 2014 a výhled na 2. pololetí 2014.

Vláda: Po měsíci od jmenování byl schválen Plán legislativních prací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Plán legislativních prací vlády
 
Plán legislativních prací vlády pro rok 2014 obsahuje hlavní cíle a závazky nové vlády, které vychází z koaliční smlouvy a programového prohlášení. Kabinet se jimi bude zabývat letos a ve výhledu také po zbytek volebního období věnovat. Součástí plánu je celkem 165 legislativních úkolů s prioritními body.

Za hlavní úkoly pro rok 2014, které obsahuje Plán legislativních prací, vláda zejména považuje:

·     valorizaci důchodů (zákon o důchodovém pojištění, předkládá ministryně práce a sociálních věcí),
zastavení daňových úniků (zákon o daních z příjmů, zákon o prokazování původu majetku předkládá ministr financí),
zrušení zdravotnických poplatků (zákon o veřejném zdravotním pojištění, předkládá ministr zdravotnictví),
nastartování aktivní politiky zaměstnanosti (zákon o zaměstnanosti, zákoník práce, předkládá ministryně práce a sociálních věcí),
transparentnější pravidla pro financování politických stran (zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, předkládá ministr vnitra a ministr pro lidská práva‚ rovné příležitosti a legislativu),
postihování účtů jednoho z manželů v exekuci, řešení bagatelních sporů a nákladů řízení (občanský soudní řád a exekuční řád, předkládá ministryně spravedlnosti),
řešení kritického navýšení počtu lidí žijících v nedůstojných podmínkách ubytoven (novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, předkládá ministryně práce a sociálních věcí),
reakce na nový občanský zákoník (změna některých zákonů v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku, předkládá ministryně spravedlnosti),
jedno inkasní místo (zákon o daních z příjmů, předkládá ministr financí).

Výhled legislativních prací na léta 2015 až 2017

Plán i Výhled legislativních prací vlády pro léta 2015 až 2017 byly sestaveny na základě podkladů jednotlivých ministerstev. Zajišťují především plnění Programového prohlášení vlády, plnění aktuálních legislativních závazků České republiky vůči Evropské unii a z části také záměr jednotlivých ministerstev provést změny v již existujících právních předpisech.

K jedněm z významných bodů patří: předložení věcného záměru zákona o sociálním bydlení a zvýšení kontroly a kvality potravin.

V rámci Výhledu legislativních prací vláda projedná také aktuální seznam předpisů Evropské unie, jež je nutné implementovat do právního řádu České republiky.

Plán nelegislativních úkolů pro 1. pololetí 2014 a výhled na 2. pololetí 2014

Vláda dnes projednala a schválila rovněž Plán nelegislativních úkolů vlády, který se týká zbývající části 1. pololetí letošního roku a výhledu na 2. Pololetí 2014.

Plán nelegislativních úkolů vlády České republiky na zbývající část 1. pololetí 2014 byl sestaven na základě námětů předložených členy vlády, vedoucími ostatních ústředních orgánů státní správy a guvernérem České národní banky a měl by pomáhat zlepšit vzájemnou informovanost resortů o plánovaných úkolech včetně jejich termínů splnění a zvýšit spolupráci při vzájemné provázanosti jednotlivých úkolů a jejich koordinaci.

Úkoly navrhované do plánu nelegislativních úkolů vlády jsou zaměřeny především na řešení nejvýznamnějších problémů v ekonomické a sociální oblasti a shrnují nejvýznamnější aktivity vlády ve vymezeném období.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Vlada.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Kubis:   Projekt pro zaměstnance, ohrožené propouštěním, chceme i do našeho kraje

6:28 Hejtman Kubis: Projekt pro zaměstnance, ohrožené propouštěním, chceme i do našeho kraje

Vedení Karlovarského kraje bude usilovat o rozšíření projektu pro občany ohrožené ztrátou zaměstnání…