Vláda: Pracovní skupina projednala způsoby implementace opatření na zmírnění dopadů sankcí

09.09.2014 10:10

V pondělí 8. září se na Úřadu vlády uskutečnilo čtvrté jednání Pracovní skupiny pro hodnocení dopadů sankcí v rámci ukrajinské krize. Členové skupiny debatovali nad způsobem implementace krátkodobých a dlouhodobých opatření, která vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila na své schůzi 27. srpna jako ochranu české ekonomiky před důsledky sankcí. Zároveň Pracovní skupina hodnotila prohloubení sankčních opatření, jejichž schválení je momentálně diskutováno na úrovni EU.

Vláda: Pracovní skupina projednala způsoby implementace opatření na zmírnění dopadů sankcí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání vlády premiéra Bohuslava Sobotky
reklama

Schůze skupiny se v první řadě zaměřila na projednávání návrhu implementačního plánu, ke kterému v minulých dnech dodaly podklady jednotlivé resorty a hospodářští a sociální partneři.

„Naším cílem je připravit materiál pro vládu, který jasně definuje, co a v jakém časovém horizontu musí státní správa provést, aby českou ekonomiku nezaskočily v následujících měsících a letech dopady sankcí. Našimi hlavními cíli je uspíšit přijetí tzv. kurzarbeitu, vyčlenit finanční prostředky pro podporu ekonomické diplomacie a podpořit export,“ uvedl předseda Pracovní skupiny a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Ze závěrů dnešního jednání Pracovní skupiny vyplývá, že hlavní opatření na podporu české ekonomiky by měla být přijata či realizována ještě do konce letošního roku, nejpozději začátkem příštího roku. Finální podoba implementačního plánu bude vládě předložena na jejím jednání v pondělí 22. září tak, aby mohly být promítnuty náklady na realizaci opatření do státního rozpočtu na rok 2015.

Pracovní skupina se dnes zabývala také možným prohloubením dosavadních sankcí, které v minulých dnech diskutovali vyjednavači členských států. „Minulý týden se České republice podařilo vyjednat, aby byl dopad prohloubených sankcí na českou ekonomiku minimální. Zároveň se situace na východě Ukrajiny vyvíjí směrem k diplomatickému řešení. Pokud se pozitivní prognózy naplní, očekáváme, že to bude mít vliv i na účinnost další fáze sankčních opatření,“ dodal Tomáš Prouza s tím, že k hodnocení nových sankcí je třeba vyčkat na vývoj aktuální situace na východě Ukrajiny.

Jednání Pracovní skupiny se zúčastnili zástupci Úřadu vlády, Ministerstva zemědělství, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva financí, Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva práce a sociálních věcí a vybraných sociálních a hospodářských partnerů. Další setkání se uskuteční ve čtvrtek 25. září.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Vlada.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třešňák (Piráti): Chytrá karanténa jako Columbova manželka

16:46 Třešňák (Piráti): Chytrá karanténa jako Columbova manželka

Projev na 56. schůzi Poslanecké sněmovny dne 9. 7. 2020 ke kontrole plnění usnesení Poslanecké sněmo…