Vládní zmocněnec potvrdil zapojení Pirátů do pléna RVIS i pracovních skupin k digitalizaci

17.08.2018 7:37

Vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla potvrdil zapojení Pirátů do RVIS (Rada vlády pro informační společnost). K dohodě došlo na včerejším odpoledním setkání předsedy Pirátů Ivana Bartoše a poslance Ondřeje Profanta.

Vládní zmocněnec potvrdil zapojení Pirátů do pléna RVIS i pracovních skupin k digitalizaci
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Na základě vzájemné dohody se budou Piráti účastnit plenárního zasedání RVIS. Experti strany se rovněž zaměří na akční plán pro zavedení otevřeného softwaru na úřadech.

„Vážíme si toho, že si pan Dzurilla udělal čas a měl zájem s námi téma digitalizace znovu důkladně konzultovat, zejména pak další fáze, které budou po schválení koncepce vládou následovat. Máme skupinu expertů, a to jak na úrovni poslanců, tak i oborových specialistů, které chceme uplatnit. Proto oceňujeme příslib pana Dzurilly k účasti v orgánech RVIS, jakmile budou vládou oficiálně zřízeny,” uvedl Ivan Bartoš.

Piráti už před setkáním obdrželi dokumenty, které shrnují projekt Digitální Česko. Ten je rozdělen do tří oblastí: Česko v digitální Evropě se obrací směrem k EU a jejím cílem je aktivní role ČR při vytváření digitálně přívětivé legislativy EU; Informační koncepce ČR má zlepšit přístup občanů k on-line službám či zefektivnit práci zaměstnanců veřejné správy; Koncepce Společnosti 4.0 se věnuje vědě, výzkumu, inovacím, vzdělávání a dalším klíčovým aspektům pro přechod na digitalizovanou ekonomiku.

„Dokumenty předložené vládě, které jsme prostudovali, jsou vypracované odborně a přehledně. Vzhledem k tomu, že v ČR existuje mnoho tlustých koncepcí a nejen v digitalizaci „skutek utek“, věnovali jsme značnou část jednání plánům realizace a roli jednotlivých ministerstev. Je třeba mít jasný harmonogram zavádění změn a jasné rozdělení pravomocí celého projektu Digitální Česko, jeho tří podoblastí i dílčích úkolů. Piráti, kterým je velmi blízká oblast otevřeného softwaru, se proto po dohodě s vládním zmocněncem zaměří na vypracování plánu pro využití opensource softwaru ve veřejné správě,“ uvedl Ondřej Profant, který je předsedou sněmovního Podvýboru pro e-Government.

Piráti nyní čekají na vypořádání připomínek k dokumentům a na následné jednání vlády. Ta má celou koncepci schválit začátkem září.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

STAN vrátí mediálně kritizované dary a zcela vzdá sponzoringu ze strany firem

16:57 STAN vrátí mediálně kritizované dary a zcela vzdá sponzoringu ze strany firem

Předsednictvo hnutí STAN se na svém dnešním jednání vrátilo k problematice sponzorských darů.