Volfová (ANO): Česká Lípa myslí na hendikepované

10.09.2019 9:41

Ne nadarmo se říká, že zdraví je tou nejcennější věcí, kterou člověk má. Jsou ale mezi námi lidé, kteří toto štěstí nemají a trpí vážnou nemocí nebo jsou upoutáni na invalidní vozík.

Volfová (ANO): Česká Lípa myslí na hendikepované
Foto: archiv kandidátky
Popisek: zastupitelka České Lípy a jednička na kandidátce ANO v Libereckém kraji Jitka Volfová

Těmto lidem by pak zdravá populace měla co nejvíce usnadňovat běžný život tak, aby byli maximálně soběstační. A touto cestou se vydalo i město Česká Lípa.

„Před časem jsem měla na radnici schůzku se dvěma vozíčkáři a zástupci českolipské pobočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Bylo to pro mě velmi obohacující setkání, v mnohém překvapivé. Zdravého člověka totiž ani nenapadne, jak může třeba jen obyčejná oprava chodníku nevidomým zkomplikovat život. A že ne všechny budovy, které se tváří bezbariérově opravdu bezbariérové jsou. Na jednání padlo několik konkrétních návrhů, jak bychom mohli hendikepovaným zlepšit jejich každodenní život. A my jsme je nyní zrealizovali,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.

Prvním místem, které došlo ke změnám ve prospěch hendikepovaných, je českolipská radnice, konkrétně hlavní vchod. U něj byl roky nainstalovaný zvonek, kterým si mohli hendikepovaní přivolat zaměstnance úřadu, aby jim po strmé plošině pomohl dostat se k výtahu. Zvonek byl ale umístěn tak vysoko, že pro vozíčkáře bylo obtížné na něj dosáhnout. Zvonek se tak přesunul na jiné místo vedle dveří a je nyní v takové výšce, že na něj pohodlně dosáhne každý vozíčkář. Navíc vozíčkáři nebo maminky s kočárky mohou využít ještě alternativní vchod do radnice, a to Panskou ulicí, kde žádné schody překonávat nemusejí.

„V příštím roce bychom chtěli vstup do radnice celkově zvelebit. V rámci této akce počítáme i s úpravou nájezdové plošiny tak, aby nebyla tak strmá a vozíčkáři se po ní snadněji dostali dovnitř,“ doplnila starostka.

Druhou změnou je zavedení takzvaného euroklíče a eurozámku na veřejné toalety pro hendikepované v Panské ulici a U Vodního hradu. Euroklíč je univerzální klíč, kterým se vozíčkáři, ale také například onkologičtí pacienti, diabetici nebo lidé s roztroušenou sklerózou dostanou zdarma všude, kde je nainstalován eurozámek, ve většině případů se jedná právě o veřejná WC. Ta jsou tak těmto lidem přístupná nepřetržitě 24 hodin 7 dní v týdnu. Klíč si mohou hendikepovaní z regionu zdarma vyzvednout v Regionálním pracovišti NRZP ČR pro Liberecký kraj, v Centru pro zdravotně postižené Libereckého kraje nebo ve Sdružení tělesně postižných Česká Lípa. Jeden rezervní klíč je pak umístěn v Regionálním turistickém informačním centru, kde si jej hendikepovaní mohou půjčit v pracovní době centra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtmanka Pokorná Jermanová: Nadjezd v Lysé se podařilo opravit dříve a levněji, než se plánovalo

7:37 Hejtmanka Pokorná Jermanová: Nadjezd v Lysé se podařilo opravit dříve a levněji, než se plánovalo

Minulý týden byl oficiálně otevřený rekonstruovaný nadjezd nad frekventovanou železniční tratí v Lys…