První představuje výrobní proces, který začíná kresbou, pokračuje řadou specializovaných řemesel a končí mincí vyraženou z ryzího zlata.
Rok 2018 je vskutku mimořádný. Připomínáme si nejen 100. výročí založení Československa a 25. výročí vzniku České republiky, ale také rovné čtvrtstoletí existence české měny a České mincovny v Jablonci nad Nisou. Jak se vyrábějí české mince? Proč je Česká mincovna právě v Jablonci? Kdo je otcem naší měny? Co jste si za jednu korunu mohli koupit za tatíčka Masaryka a co si za ni pořídíte dnes? Čím platili naši předkové před tisíci lety? A čím budou jednou platit naše děti? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte na výstavě s názvem „Po stopách českého mincovnictví“.
„Česká mincovna dělá dobré jméno nejen Jablonci nad Nisou, ale celému Libereckému kraji již čtvrt století. O to víc mě těší, že Krajský úřad Libereckého kraje hostí výstavu, jejíž návštěvníci mohou zblízka obdivovat práci zlatých jabloneckých ručiček,“ říká statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová a dodává: „Do dalších let přeji České mincovně a jejím zaměstnancům chuť a sílu se dál rozvíjet, mnoho kreativních nápadů a spokojených zákazníků.“
Druhá část expozice je věnována 25. výročí české koruny a vznikla ve spolupráci s Českou národní bankou. Nabízí tak mimo jiné archivní výtvarné návrhy, které ukazují, jak také mohly vypadat mince, které nám cinkají v peněženkách.
S třetí částí výstavy se vypravíte do vzdálenější minulosti – dozvíte se, jak se měnila podoba českého oběživa v uplynulém století i celém tisíciletí. Zároveň se podíváte do možné budoucnosti. Součástí výstavy jsou totiž hypotetické české euromince a eurobankovky, které vznikly se svolením Evropské unie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV