Volfová (ANO): V českolipských ulicích jsou další kameny obětí holokaustu

08.05.2021 14:01 | Zprávy
autor: PV

Pět prostých kovových tabulek se jmény, daty narození a smrti připomínají pět židovských obyvatel České Lípy, kteří zemřeli v koncentračních táborech.

Volfová (ANO): V českolipských ulicích jsou další kameny obětí holokaustu
Foto: archiv kandidátky
Popisek: zastupitelka České Lípy a jednička na kandidátce ANO v Libereckém kraji Jitka Volfová

Najdete je vsazené do chodníků ve třech českolipských ulicích, v místech, kde tito lidé před deportací žili. Město Česká Lípa tímto gestem připomíná původní početnou židovskou komunitu obyvatel města, a to v den výročí pochodu smrti z tábora Schwarzheide do Terezína.

6. května 1945 bylo na českolipském vlakovém nádraží z vagonu vyneseno 17 těl židovských obětí pochodu smrti z tábora Schwarzheide do Terezína. Na počest této smutné události město v minulosti pořádalo vzpomínkovou akci s názvem „Česká Lípa židovská“. Vzhledem k platným protiepidemickým opatřením tuto akci letos pořádat nelze, proto město tento den připomíná alespoň symbolicky.

„Židé byli před válkou nedílnou součástí města, žila zde poměrně početná židovská komunita. Jejich stopy bohužel nevratně smazala válka, jejich násilné deportace a smrt v koncentračních táborech. Je nutné si připomínat i temné chvíle našich dějin, protože je třeba, aby se z nich mladá generace poučila a nedopustila, aby se něco podobného někdy opakovalo. Díky tabulkám se jmény zemřelých Židů vsazeným do českolipských chodníků se tito lidé znovu stávají součástí našich běžných životů, což je dobře,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.