Vondra (ODS): Zeleno-rudá většina to skutečně válcuje

11.09.2020 20:33

Komentář na facebookovém profilu ke klimatickému zákonu, který novy vzešel z Evropského parlamentu.

Vondra (ODS): Zeleno-rudá většina to skutečně válcuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra
reklama

Gesční výbor ENVI v EP dnes schválil návrh "klimatického zákona". Zeleno-rudá většina to skutečně válcuje - viz hlasovací lístek, kde jsou sešikováni v jedné řadě socani, macronovci (Reneaw), zelení a komunisti. Lidovci se většinou zdrželi. My jsme hlasovali proti. Radikalita návrhu jde daleko za rámec toho, co navrhla EK loni v létě. Za zmínku stojí 3 věci: 1) požadavek snížit emise CO2 do roku 2030 o 60%, 2) uhlíková neutralita v roce 2050 se má vztahovat nejen na EU jako celek, ale na každý členský stát, a za 3) od roku 2025 bude nepřípustná jakákoli přímá i nepřímá podpora fosilním palivům, včetně plynu.

Na plénu EP se bude hlasovat v říjnu. Pak se to stane právně závazné a vymahatelné. Bude to ještě zajímavé. Doporučuji sledovat diskusi v Německu, které s cílem 2030 bude mít obrovské potíže - stejně jako s plynem, protože ten jim má usnadnit transformaci, když rezignovali na jádro. Když loni v květnu EK avízovala cíl do roku 2030 ve výši 50-55% (dnes platí 40%), Němci (CDU) tvrdili, že bez dopadové analýzy nikdy nebudou souhlasit. Žádná analýza doteď není k dispozici. Letos v květnu frakční pozice CDU/CSU cíl EK znovu odmítla.

Velký problém čeká také nás v Česku. Bude to drahé. A co jednotlivé frakce v EP? Reneaw hájí 60% redukci (tam jsou čeští poslanci za ANO). Zelení chtějí 65% (tam jsou Piráti). A evropští lidovci (tam je KDU a TOP 09) už souhlasili s 55%...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): Neměli bychom být mentálně na konci 18. století

19:58 Kolovratník (ANO): Neměli bychom být mentálně na konci 18. století

Projev na 87. schůzi Poslanecké sněmovny 3. března. Vládní návrh stavebního zákona.