Vrecionová (ODS): Využijme peníze ze Společné zemědělské politiky na podporu malých zemědělců a výrobců potravin

01.04.2019 21:32

Poslankyně a místopředsedkyně zemědělského výboru Veronika Vrecionová uspořádala 1. dubna v Poslanecké sněmovně seminář, který se zabýval Společnou zemědělskou politikou EU po roce 2020.

Vrecionová (ODS): Využijme peníze ze Společné zemědělské politiky na podporu malých zemědělců a výrobců potravin
Foto: senat.cz
Popisek: Veronika Vrecionová
reklama

Na semináři vystoupili zástupci Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí, ale také předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík nebo prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek.

„Aktuálně probíhají diskuze nad podobou Společné zemědělské politiky EU po roce 2021. Česká republika se v tomto vyjednávání staví na stranu velkých zemědělských podniků – pohrobků JZD. Nabízí se přitom šance cíleně podpořit malé a střední zemědělce, výrobce potravin a rodinné farmy, protože právě tito malí zemědělci lépe pečují o půdu, na které hospodaří, a také vytvářejí podmínky, aby půda lépe zadržovala vodu nebo poskytovala dostatek úkrytu pro zvěř. Lokální výrobci potravin zároveň vyrábějí kvalitnější produkty než velké koncerny. Tyto malé firmy však nemají úspory z rozsahu jako ty velké a proto jim nemohou cenově konkurovat. Česká republika by z tohoto důvodu měla přistoupit k zastropování zemědělských plateb a zavést tzv. redistributivní platbu, což by znamenalo vyšší příspěvky na první hektary. Tato opatření by pomohla, vláda ANO, ČSSD a KSČM je však opakovaně odmítá,“ uvedla Veronika Vrecionová.

„Stávající vláda považuje malé zemědělce za podezřelé stejně jako ostatní malé podnikatele a živnostníky. Místo aby nám pomáhala, tak nám naopak hází klacky pod nohy. Byrokracii máme stejnou jako ti velcí, nemůžeme si ale dovolit najmout tolik zaměstnanců, aby ji zpracovávali. Zastropování plateb proto podporujeme jako jeden z možných nástrojů pro zachování venkova,“ dodal předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPD: Sněmovna schválila jednoduchou paušální daň pro živnostníky a další zákony

15:50 SPD: Sněmovna schválila jednoduchou paušální daň pro živnostníky a další zákony

Poslanci hnutí SPD podpořili tento týden ve Sněmovně důležité zákony ku prospěchu našich občanů.