Vymazal (Piráti): Odposlouchávaní se budou moci bránit

22. 3. 2019 7:32

Státní orgány dlouhodobě neplní zákonnou povinnost informovat člověka, který byl v minulosti zbytečně odposloucháván. Problém se dostal do hledáčku Pirátů, kteří soustavně bojují proti narušování lidského soukromí.

Vymazal (Piráti): Odposlouchávaní se budou moci bránit
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Bez oficiálního vyrozumění o aplikování odposlechů se občané nemohou soudně bránit a vymáhat jejich přezkum. Tento problém se týká i investigativních novinářů.

„Jednal jsem se zástupci Ministerstva spravedlnosti a upozornil na to, že soudy a státní zastupitelství nedodržují zákon. Ministerstvo mnou uvedené skutečnosti prověřilo a dalo mi za pravdu. Nyní se budou zavádět opatření na všech úrovních soudní moci tak, aby se zákon začal dodržovat. V září 2019 plánuji důkladnou kontrolu jejich postupů,” uvedl po skončení schůze komise pro použití odposlechů její předseda a pirátský poslanec Tomáš Vymazal. „Informační povinnost byla do trestního řádu zavedena, aby se předešlo excesům, kterých se dopustili vyšetřovatelé inspekce Ministerstva vnitra (jejíž funkci nyní plní GIBS) při vyšetřování úniku tzv. Kubiceho zprávy. Plnění informační povinnosti nebylo dosud možné kontrolovat, což by se nyní mělo změnit,” upřesnil Vymazal.

Stálá komise pro kontrolu použití odposlechů se od svého založení zabývala ukončenými odposlechy, ale nikdy nebyla schopna zajistit plnění informační odpovědnosti ve vztahu k osobám, jejichž odposlechy nebyly použity v rámci trestního řízení. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pastuchová (ANO): Můj uplynulý týden se nesl v duchu sociálních služeb

22:02 Pastuchová (ANO): Můj uplynulý týden se nesl v duchu sociálních služeb

Komentář na facebookovém profilu k uplynulému týdnu