Vystrčil (ODS): Senát na „modré vlně“

11.04.2019 14:32

Každé 75. dítě se rodí s poruchou autistického spektra. Příznaky se u každého liší v závislosti na typu postižení, mezi ty obecné patří stále se opakující vzorce chování, sociální odloučení a špatné verbální dovednosti. Každoročně se proto 2. dubna na Světový den porozumění autismu lidé oblékají do modré a řada budov je nasvícená ve stejné barvě. Modrá je totiž barva komunikace a sebevyjádření, což jsou oblasti, které činí autistům největší potíže.

Vystrčil (ODS): Senát na „modré vlně“
Foto: archiv senátora
Popisek: senátor a místopředseda ODS Miloš Vystrčil

Letos se k „modré vlně“ přidal také Senát. Právě ve Valdštejnském paláci v Praze se v pátek 5. dubna uskutečnila konference s názvem „Autismus 2019 – zdravotní, sociální a školské služby“. Odborníci a politici na ní mimo jiné připomněli, že to, co lidé s autismem a jejich rodiny nejvíce potřebují, je porozumění a podpora. A také že je potřeba se zasadit o to, aby mohli vést smysluplný a důstojný život.

Konferenci, kterou zaštítil místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer, spolupořádalo Integrační centrum Sasov (ZDE) na Vysočině ve spolupráci se senátorem Milošem Vystrčilem. O včasné a správné diagnostice, znalosti specifik postižení i odpovídajícím vzdělávání včetně podpory sociálních služeb promluvili například přednost dětské psychiatrie Fakultní nemocnice Motol Michal Hrdlička, předsedkyně pražské organizace Autistik Miroslava Jelínková, ředitelka Integračního centra Sasov Dagmar Zápotočná a její spolupracovníci s konkrétní prezentací výsledků práce centra a dále také například právníci specializovaní na problematiku podpory žáků a studentů s autismem ve školách.

„Obdivuji všechny, kteří se jakýmkoliv způsob starají o to, aby u nás služby pro lidi s poruchou autistického spektra fungovaly a rozvíjely se tím správným směrem,“ prohlásil vysočinský senátor Miloš Vystrčil, který dlouhodobě podporuje právě jihlavské Integrační centrum Sasov.

Národní ústav pro autismus v České republice každoročně vyhlašuje osvětovou kampaň „Porozumět autismu“ (ZDE), která se zaměřuje na ucelený program osvětových, vzdělávacích a kulturních aktivit, jež napomáhají zvýšit obecné povědomí lidí o poruchách autistického spektra. Na letošní rok navíc připadá hned několik „autistických“ výročí. Integrační centrum Sasov slaví 15 let fungování, Fakultní nemocnice Motol 20 let od spuštění autistického programu a spolek Autistik – nejdéle fungující organizace na poli autismu v České republice – si letos připomíná čtvrt století existence.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ptáček (TOP 09): Žižkovské listy by mohly být studijním materiálem fake news

4:33 Ptáček (TOP 09): Žižkovské listy by mohly být studijním materiálem fake news

Komentářna facebookovém profilu ke stavu médií na Praze 3