Wagenknecht (Piráti): Máme pořád živý problém s potenciálním střetem zájmů pana premiéra

15.11.2018 15:13

Projev na 2. schůzi Senátu 15. 11. - Stanovisko k současné politické situaci.

Wagenknecht (Piráti): Máme pořád živý problém s potenciálním střetem zájmů pana premiéra
Foto: archiv
Popisek: Lukáš Wagenknecht
reklama

Děkuji za slovo, pane předsedo. Nechci zdržovat tady debatu samotnou, já bych posunul malinko jiný dopad celé kauzy, která v tuto chvíli probíhá, nějakou delší dobu, která by zajímala osobně mě. Byl bych velice nerad, aby se zasahovalo do samotného vyšetřování. To je špatně. I zatahování ministra vnitra, také by se mi to asi úplně nelíbilo. Ale jsou tady orgány, které by se nám mohly a měly vyjádřit. A jako senátor bych rád nějaká vysvětlení dostal zpětně.

V rámci této kauzy je to nová informace, která je otevřená, my nevíme, jak to je, ale z mého pohledu je zásadní, a týká se zapojení osob společnosti Agrofert ve vztahu k rodině pana Babiše a vlastně ve vztahu k celé té kauze obecně.

My víme, že pan premiér tvrdí, že jeho společnost neovládá, že ji nějakou formou oddělil od samotného svého fungování. Ale pokud všechny subjekty v médiích potvrdí nějaké informace, že opravdu zaměstnanci jeho bývalé současně ovládané firmy fungují pro jeho rodinu, je to pro mě zásadní informace v celému kontextu možného ovládání společnosti Agrofert a dalších dceřiných společností.

Říkám to jenom proto, že to, co je zpětně, ať se vyřeší, do to nezasahujme.

Ale máme pořád živý problém s potenciálním střetem zájmů pana premiéra, který se netýká v tuto chvíli pouze politické roviny, ale i ekonomické. Týká se souhrnného rozpočtu Evropských společenství, týká se miliardových částek na zakázkách, týká se i mediálního možného ovlivňování v rámci našeho českého zákona o střetu zájmů a i nového finančního nařízení.

A protože v tuto chvíli bych rád měl nějakou zpětnou vazbu, a je tady orgán, který je kompetentní a myslím, že by nám měl i odpovědět, což je minimálně Evropská komise, případně další orgány Evropské unie, minimálně bych si dovolil podat osobním dopisem žádost o podání vysvětlení, vzhledem k tomu, že tyto orgány už několik měsíců rozhodují a měly by mít už nějaké stanovisko, jak to v tuto chvíli je.

Máme totiž nové finanční nařízení, které je platné a účinné, a v tuto chvíli bychom měli vědět, jestli opravdu pan Babiš je ve střetu zájmu, nebo není, i v kontextu nových informací.

Já osobně požádám o toto stanovisko, případně vám ho pak poskytnu. Pokud byste se kdokoliv chtěl připojit ke mně, budu velice rád, je to samozřejmě na vás. Děkuji za slovo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ferjenčík (Piráti): NSS potvrdil stanovisko, že uzavření maloobchodů je protizákonné

16:21 Ferjenčík (Piráti): NSS potvrdil stanovisko, že uzavření maloobchodů je protizákonné

Komentář k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu