Wolf (KDU-ČSL): Zastupitelstvo schválilo dar nadačnímu fondu Praha ve filmu

02.05.2017 14:30

Nadační fond Praha ve filmu Prague Film Fund, který hlavní město v prosinci loňského roku založilo na podporu vlastní pozitivní prezentace v zahraničí prostřednictvím filmové a televizní tvorby, obdrží dar ve výši 10 000 000 Kč. Příslušný tisk předložený radním Janem Wolfem schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy 27. dubna. První výzva fondu k předkládání žádostí o nadační příspěvek byla otevřena 1. května 2017.

Wolf (KDU-ČSL): Zastupitelstvo schválilo dar nadačnímu fondu Praha ve filmu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radní Jan Wolf
reklama

Filmový turismus a synergie audiovizuálního sektoru s cestovním ruchem je celosvětově aktuální téma, řada zemí a metropolí s tímto jevem aktivně pracuje a snaží se o posílení propagace a PR města prostřednictvím filmů a TV projektů natáčených ve městě. Často je to efektivnější a přirozenější cesta než klasické placené reklamy s prvoplánovým sdělením, neboť u kinematografie hrají v mnohem větší míře roli emoce, asociace a podobně.

„Uvědomujeme si přesahy audiovizuální produkce, které se promítají do ekonomických přínosů do městského i státního rozpočtu, v zaměstnanosti i ve zvýšení zájmu o Prahu jako turistickou destinaci. Z těchto důvodů je potřeba tuto oblast výrazněji podpořit a využít,“ řekl radní hl. m. Prahy pro oblast kultury Jan Wolf.

Od zavedení pobídek v roce 2010 se objem zahraniční filmové produkce v České republice více než zpětinásobil na nynějších zhruba 4 miliardy ročně, což je útrata zahraničních produkcí v ČR za služby a zboží spojené s natáčením. Hlavní město se rozhodlo využít a propojit oba trendy, tedy nárůst zahraniční produkce v ČR na jedné straně a trendy v marketingu destinací na straně druhé a založilo uvedený nadační fond. Ten má za cíl podporu pozitivní prezentace města Prahy v zahraničí prostřednictvím filmu a televize, přilákání filmových a televizních projektu° s marketingovým potenciálem a jejich využití k propagaci Prahy a profilování města jako „film friendly" destinace, která si uvědomuje přínosy a přesahy audiovizuální produkce.

„Ráda bych touto cestou poděkovala všem spolučlenům správní rady našeho nadačního fondu za jejich práci a těším se na udělování příspěvků z první výzvy, kterou jsme spustili symbolicky prvního května,“ doplnila předsedkyně Výboru pro kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP Eliška Kaplický Fuchsová, členka správní rady fondu.

Výzvu zveřejnil nadační fond na svých webových stránkách praguefilmfund.eu a lhůtu pro podávání žádostí o nadační příspěvek stanovil do 31. května 2017. Celkový objem disponibilních prostředků ve výzvě je 9 000 000 Kč.

Výzva k předkládání žádostí o nadační příspěvek se týká projektů určených k zahraniční distribuci, jejichž předmětem je hraný film, televizní film nebo televizní seriál, kde město Praha představuje město Prahu. Žádost může být podána pouze na projekt, jehož natáčení započalo v období od 1. ledna 2016 do 30. června 2017.

O nadační příspěvky mohou podle podmínek schválených zakládací listinou fondu žádat zahraniční produkce prostřednictvím pověřeného českého subjektu anebo čeští koproducenti podílející se na mezinárodních filmových projektech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Drahoš: Osud Palacha by nám měl připomínat, jak křehká je demokracie

21:40 Senátor Drahoš: Osud Palacha by nám měl připomínat, jak křehká je demokracie

Komentář na facebookovém profilu k výročí upálení Jana Palacha