Zábranský (Piráti): Nájem v městských bytech musí být udržitelný

30. 6. 2020 9:09

Rada hl. m. Prahy schválila úpravu nájemného v městských bytech.

Zábranský (Piráti): Nájem v městských bytech musí být udržitelný
Foto: Piráti
Popisek: Adam Zábranský
reklama

Úprava výše nájemného byla nutná, protože v posledních 15 letech se téměř neměnila a cena 65 Kč/m2 není udržitelná. Změna se zatím bude týkat pouze nově uzavíraných smluv, u stávajících nájemníků radní kvůli epidemii COVID-19 plánují změny později.

U většiny městských bytů je v současnosti nájemné nastaveno ve výši 56-73 Kč za 1 m2 podlahové plochy bytu za měsíc. Taková výše nájemného je dlouhodobě neudržitelná, ale přitom během posledních 15 let nedocházelo téměř k žádným změnám, ač ceny bytů v mezidobí vzrostly o 140 %. Město chce z nájmů bytů získávat dostatek prostředků na průběžnou údržbu bytového fondu i na novou bytovou výstavbu.

Ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy byla stanovena základní výše nájemného na úrovni poloviny aktuálních tržních cen, a to ve dvou pásmech: širší centrum Prahy (164 Kč/m2) a zbytek Prahy (132 Kč/m2). Nově byl stanoven systém slev na nájemném pro nízkopříjmové domácnosti. Cílem je, aby nikdo nebyl výší nájemného nepřiměřeně zatížen. Senioři a nájemníci bezbariérových bytů budou mít nižší nájemné automaticky kvůli zvýšené ohroženosti těchto skupin obyvatel.

„Díky nově stanovené výši nájemného v městských bytech bude bydlení pro nájemníky pořád velmi dostupné, ale zároveň se zvýší příjmy města na údržbu a rozšiřování bytového fondu. Nová výše nájemného se mnohem blíže podobá výši nájmů nastavenou na úrovni městských částí,“ shrnuje radní hl. m. Prahy pro oblast bydlení a transparentnosti Adam Zábranský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: Záleží mi na tom, aby lidé měli slušné důchody

21:29 Ministryně Maláčová: Záleží mi na tom, aby lidé měli slušné důchody

Komentář na facebookovém profilu k událostem uplynulého týdne.