Zábranský (Piráti): Praha motivuje městské části k opravám bytů, vyčlenila na ně 500 milionů

23.10.2019 22:41

Hlavního město vyčlenilo 500 milionů korun z Fondu rozvoje dostupného bydlení na podporu městských částí při rekonstrukci svěřených bytů. Z fondu mohou městské části čerpat bezúročné půjčky i dotace.

Zábranský (Piráti): Praha motivuje městské části k opravám bytů, vyčlenila na ně 500 milionů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Rekonstrukce jsou nejrychlejším a nejlevnějším způsobem, jak při krizi dostupnosti bydlení lidem nabídnout nové byty. „Rozšířili jsme městským částem možnosti, jak financovat rekonstrukce prázdných bytů. Město je ochotno jim jednak poskytnout bezúročnou půjčku, jednak poskytnout dotace výměnou za možnost po dobu deseti let vybírat nájemníky. Doufám, že tím přispějeme k tomu, aby bylo co nejdříve opraveno 1 400 bytů svěřených městským částem, které jsou dnes prázdné,“ uvádí Adam Zábranský, radní pro oblast bydlení a transparentnosti.

Koalice na pražském magistrátu se v programovém prohlášení zavázala, že bude obecní byty přednostně pronajímat těm občanům Prahy, kteří vzhledem ke svým příjmům nedosáhnou bez podpory na tržní nájem bytu. Tedy seniorům, rodinám s dětmi a znevýhodněným. Přístup k bydlení chce koalice také usnadnit občanům, kteří vykonávají důležité, ale finančně špatně ohodnocené profese, jako jsou například učitelé, policisté, strážníci nebo hasiči. Poskytnutím dotací městským částem tak město získá větší počet bytů, které pro tyto účely bude moci pronajmout.

Hlavní město v nedávné době také uzavřelo s některými městským částmi Memorandum o řešení bytové nouze; jedním z jeho hlavních cílů je, aby žádné dítě v Praze nežilo na ubytovně. Magistrát se také pustil do rekonstrukcí svých nemovitostí, například 20 buněk z ubytovny v Řepínské ulici bude za šest milionů přestavěno na deset plnohodnotných bytů pro nové nájemníky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU: Dostavba dálnic D11 a D35 jsou pro dopravu a rozvoj Královéhradeckého kraje prioritou

9:09 SPOLU: Dostavba dálnic D11 a D35 jsou pro dopravu a rozvoj Královéhradeckého kraje prioritou

V Královéhradeckém kraji dlouhodobě přetrvává problém dopravní infrastruktury. Přestože se za posled…