Zábranský (Piráti): Zprůhledníme městské společnosti, které hospodaří s desítkami miliard korun ročně

04.07.2019 4:33

Rada hl. m. Prahy zjišťuje od městských společností, jak dodržují zákon o svobodném přístupu k informacím.

Zábranský (Piráti): Zprůhledníme městské společnosti, které hospodaří s desítkami miliard korun ročně
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Pražští radní požádali všechny městské společnosti, aby doložily, jak dodržují povinnosti vyplývající ze zákona o svobodném přístupu k informacím. Cílem je, aby městské společnosti zveřejňovaly všechny důležité informace, které nespadají pod obchodní tajemství.

Vedení města se rozhodlo, že chce vědět, jak městské společnosti vypořádávají své záležitosti. To je jeden z hlavních bodů programového prohlášení, ve kterém se radní zavázali ke zvýšení transparentnosti společností vlastněných městem. „V koaličním prohlášení jsme se zavázali, že zprůhledníme městské společnosti, které hospodaří s desítkami miliard korun ročně. Základem je, aby tyto společnosti poskytovaly informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Nyní bychom měli získat přehled o tom, jakým způsobem zákon dodržují. Se získanými údaji pak budeme dále pracovat,“ uvádí radní pro oblast transparentnosti a bydlení Adam Zábranský.

Městské společnosti s výlučným vlivem hl. m. Prahy jsou podle judikatury Ústavního soudu ČR veřejnou institucí a jsou tedy povinny tyto informace v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím poskytovat. Magistrát na základě informací poskytnutých městskými společnostmi vypracuje zprávu o dodržování zákona o svobodném přístupu k informacím (č. 106/1999 Sb.). Následovat budou případná opatření k nápravě.

„V současné době by mělo být právo občanů na informace z veřejné správy automatickou záležitostí. Právě proto Praha dělá vše pro to, aby pro občany byla otevřená nejen radnice, ale i městské společnosti. Přijde mi naprosto absurdní, že ministerstvo vnitra v uplynulých dnech předložilo vládě novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, která postrádá dlouho očekávané přesnější vymezení definice povinných subjektů a také paradoxně ještě více nabádá k utajování informací občanům pod záminkou ochrany důvěrnosti osob. Tato situace ve mně vyvolává určitou míru nejistoty a věřím, že právo občanů na informace není ze strany státu ohroženo,“ dodává radní Zábranský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Povinné očkování dětí je zcela bezdůvodný experiment

15:45 Okamura (SPD): Povinné očkování dětí je zcela bezdůvodný experiment

Komentář na facebookovém profilu k aktuálním událostem