Zachariaš (KSČM): Parlamentní pravice nezná historii

08.03.2016 7:36

Mnoho let jsme navrhovali, aby byl 17. listopad připomínán i ve svém původním světově známém smyslu, jako Mezinárodní den studentstva.

Zachariaš (KSČM): Parlamentní pravice nezná historii
Foto: kscm.cz
Popisek: KSČM - logo

Po roce 1989 bohužel došlo ke snaze tuto část naší historie bagatelizovat. A nyní znovu zástupci TOP 09 a ODS hystericky kritizovali, že by se vzpomínka na statečnost českých studentů a následnou odpornou reakci německých okupantů vrátila do názvu svátku dne 17. listopadu. Zvláště poslanci Kalousek a Stanjura se vyjádřili výrazně negativně proti Mezinárodnímu dni studentstva.

Uráží tím mimo jiné i mnohé pamětníky nacistické okupace. Němečtí okupanti zabili dělníka Václava Sedláčka a studenta lékařské fakulty Jana Opletala na pokojné demonstraci 28. října 1938. To postupně odstartovalo velké demonstrace na protest proti okupaci. Jak víme, tak nakonec došlo na zásahy gestapa a jednotek SS, k popravám a internacím v koncentračních táborech a následovalo uzavření českých vysokých škol.

Ústřední svaz československého studentstva v koordinaci s naší exilovou vládou vyvíjely v zahraničí tlak mezi spojenci, a tak mohlo dojít v roce 1941 k prohlášení 17. listopadu za Mezinárodní den studentstva. Nerozumím, jak to mohou představitelé TOP 09 a ODS pomíjet. Vidíme již delší dobu, že nemají co nabídnout, takže se jedná asi o zoufalou volbu témat. Nechceme ale, aby tito pánové překrucovali historii a dělali z Mezinárodního dne studentstva nějakou antikampaň vůči KSČM, když se jedná o svátek odporu studentů vůči nacistickému útlaku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura: Babiš a Sobotka znovu spolu. To je ta slibovaná změna?

5:37 Okamura: Babiš a Sobotka znovu spolu. To je ta slibovaná změna?

Komentář na facebookovém profilu k vyslovení souhlasu poslaneckého klubu ANO s jednáním o koaliční v…