Zahradil (ODS): Jakákoliv kritická zmínka o Sorosovi se považuje za konspirační populismus

20.02.2023 9:01 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozložení sil ve světě.

Zahradil (ODS): Jakákoliv kritická zmínka o Sorosovi se považuje za konspirační populismus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil

“Pan Soros je starý, bohatý, zaťatý a nebezpečný…stále se domnívá, že jeho názory by měly určovat běh světa…tito lidé pumpují zdroje do vyrábění narativů…”

Ne, to neřekl žádný Číňan, ani Rus, ba ani Orbán. Tato slova pronesl před dvěma dny na Raisina Dialogue v Sydney ministr zahraničí nejlidnatější země na světě S. Jaishankar v reakci na Sorosovu kritiku indické demokracie. Česká média hlavního proudu nás samozřejmě v duchu staré dobré (a opět aktuální) autocenzury této zprávy ušetřila, protože zde se jakákoliv kritická zmínka o Sorosovi považuje za konspirační populismus, antizápadní narativ a útok na nevládní sektor.

Nicméně tato slovní přestřelka dobře ukazuje, jak dnešní Západ - v němž je Soros pouhou špičkou ledovce či spíše symptomem doby, kdy se věřilo na konec dějin - stále nechápe, kam se mezinárodní systém za 30 let od pádu železné opony posunul. Soudobý “Global South” už opravdu není zvědavý na mentorování ze strany euroatlantického civilizačního okruhu (který je v dnešním světě menšinou, nikoliv většinou) a implementaci našich politicko-společenských norem, které nepovažuje za univerzální, do jejich odlišného kontextu. Toto nedorozumění má dvě možná východiska: buďto je můžeme dále zostřovat a vytvářet tak nové konfliktní a konfrontační situace nebo se smíříme s multipolární realitou a najdeme nový modus vivendi.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Majerová (Trikolora): Stát hodil téměř 20 % veškerých úspor lidí do kanálu

16:13 Majerová (Trikolora): Stát hodil téměř 20 % veškerých úspor lidí do kanálu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke spoření na penzi.