Zálom (Svobodní): Evropské unii leží daňová konkurence členských zemí již dlouho v žaludku

18.01.2020 15:52

Komentář na facebookovém profilu k usnesení Evropského parlamentu o spravedlivém zdanění v digitalizované a globalizované ekonomice

Zálom (Svobodní): Evropské unii leží daňová konkurence členských zemí již dlouho v žaludku
Foto: Archiv LZ
Popisek: Luboš Zálom, lídr koalice Svobodných a Soukromníků, Středočeský kraj
reklama

Europoslanci jako Polčák, Pospíšil, Niedermayer, Zdechovský nebo Peksa si myslí, že by se o některých našich daních mělo rozhodovat v Bruselu. Svobodní si myslí opak a jsou přesvědčeni, že na mezinárodní úrovni by se měly řešit jiné otázky než daně. A co si myslíte vy?

K nedávnému hlasování se vyjádřil náš místopředseda Luboš Zálom:

Koncem minulého roku hlasoval Evropský parlament o usnesení "O spravedlivém zdanění v digitalizované a globalizované ekonomice." Samozřejmě v médiích o tom nebylo ani zmínky. O co konkrétně šlo? Evropské unii leží, jak známo, daňová konkurence členských zemí již dlouho v žaludku. Text usnesení, který Evropský parlament přijal, je jedním z kroků k větší centralizaci daňového systému v EU. Podle usnesení “je třeba zabránit erozi daně a škodlivé konkurenci mezi zeměmi, která by mohla podkopat účinnost veškerých rozhodnutí přijatých v oblasti minimální úrovně zdanění.” V jednom z bodů dále usnesení v podstatě konzervuje sociální stát jako jediný možný politicko-ekonomický systém v EU, čímž dává určitý signál, že pro jednotlivé členské země není přijatelná žádná cesta k daňové liberalizaci: “pokles [nominálních sazeb DZP PO o 32 % mezi lety 2000 a 2019] může mít důsledky pro udržitelnost sociálního státu v EU.” Zajímat by nás měly též pozměňovací návrhy poslanců frakce Zelení / Evropská svobodná aliance, jimiž měl být do textu zanesen požadavek na minimální sazbu DZP PO v Evropské unii ve výši 20 % a vypuštěn bod, který zatím stále ještě, alespoň formálně, uznává daňovou konkurenci mezi členskými státy, je-li “spravedlivá a transparentní”.

Nevšímavost našich médií i našich politiků k takovýmto usnesením by nás měla varovat. Víme, jak eurosocialistická politická garnitura postupuje: nenápadnou salámovou metodou, krůček po krůčku, opatrně, v pohodlí takřka nepřekonatelné izolace od občanů. Až jednou, v určitý okamžik, se dostaneme do bodu, kdy nám bude sjednocení daňových systémů předloženo jako hotová věc, jako něco, k čemu se můžeme vyjádřit, ale nesmíme odmítnout, protože celá záležitost je v běhu už velmi dlouho.

Kdo z českých europoslanců hlasoval pro toto usnesení? Například známé firmy poslanci Polčák, Pospíšil, Niedermayer, Zdechovský nebo Pirát Peksa. Proti byli, sluší se dodat, například poslanci ODS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Vondrák: Ve válce proti epidemii hraje důležitou roli čas

20:05 Hejtman Vondrák: Ve válce proti epidemii hraje důležitou roli čas

Moravskoslezský kraj nakoupí zdravotnické ochranné prostředky a pošle je do partnerských provincií Š…