Zamrazilová (ODS): Žádný podpis není zbytečný

29. 4. 2014 4:31

Myslet si, že volby do Evropského parlamentu nesouvisejí s přijetím eura, je příkladem silné krátkozrakosti a neschopnosti domýšlet souvislosti, které by přijetí společné měny mělo. Naposled se do této skupiny kritiků, kteří pociťují nutnost se takto vymezit proti Petici pro korunu, přihlásil ve středu 23. dubna v Lidových novinách Petr Svoboda.

Zamrazilová (ODS): Žádný podpis není zbytečný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Dodávám tři věci: Petice pro korunu je iniciativou ODS, o její podpis je mimořádný zájem a Petr Svoboda je lídrem konkurenční kandidátky. Evropská měna je velice silným evropským tématem. Právě během evropských voleb, kdy se občané o EU zajímají, je dobré a dokonce nutné o euru mluvit. Cílem Petice pro korunu je, aby občané nebyli "postaveni před hotovou věc". Předtím, než vláda učiní nevratné kroky směrem k eurozóně, volá petice po vyhlášení jednorázového speciálního referenda. V něm občané rozhodnou, zda a za jakých podmínek by souhlasili s přijetím eura, či zda by si naopak přáli, aby vláda vyjednala z přijetí eura trvalou výjimku.
 
Vzhledem k tomu, jak významný rozdíl je mezi eurozónou, do níž jsme se na základě referenda z roku 2003 zavázali vstoupit, a eurozónou dnešní, je to zcela legitimní záměr. A případnou trvalou výjimku by projednával právě Evropský parlament ve složení, které vzejde z květnových voleb.
 
Se vstupem do eurozóny se automaticky pojí vstup do bankovní unie. Ta je pro zdraví českého bankovního sektoru velmi riziková a může ohrozit vklady českých střadatelů. Trvalou výjimkou k přijetí eura bychom tedy dosáhli i trvalé výjimky ve vztahu k bankovní unii. Bankovní unie se ovšem bude omezeným způsobem týkat domácích bank i v zemích EU stojících mimo eurozónu. Je možné, že dojde na diskusi sporných otázek mezi domácími orgány dohledu a dohledovými orgány země mateřské bankovní skupiny či dohledem ECB. Problematika bankovního dohledu patří mezi nejčastěji diskutované záležitosti Výboru pro hospodářské a měnové otázky Evropského parlamentu a zcela jistě zde bude prostor pro hájení oprávněných zájmů domácích bank zemí, v nichž převažuje zahraniční vlastnictví bankovního sektoru, jako je tomu i u nás.
 
Žádný podpis Petice pro korunu není zbytečný. Naopak. Každý podpis nevolá po ničem jiném než po zodpovědném rozhodování o budoucnosti každého z nás.

Ing. Eva Zamrazilová, CSc.
kandidátka ODS pro volby do EP

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ODS
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Dluhový plán a další trhliny v eurozóně

12:14 Vích (SPD): Dluhový plán a další trhliny v eurozóně

Naštvanost zemí jižní Evropy je může vyvézt z eurozóny nebo dokonce z Evropské unie dřív, než se don…