Zdechovský (KDU-ČSL): Musíme se po německých volbách bát hnědnutí Evropy?

01.10.2017 8:37 | Zprávy

Letošní německé parlamentní volby skončily už počtvrté za sebou vítězstvím křesťanských demokratů Angely Merkelové. Co do délky trvání svého úřadování se tak kancléřka Merkelová zařadí po bok takových velikánů jako Kohl a Adenauer.

Zdechovský (KDU-ČSL): Musíme se po německých volbách bát hnědnutí Evropy?
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Vítězství má ale také svoji odvrácenou stranu. Radost z tohoto úspěchu kalí skutečnost, že stejně jako druhá SPD zaznamenala i vítězná CDU/CSU Angely Merkelové nejhorší výsledek ve své poválečné historii. Němečtí voliči hlasovali více než kdykoli dříve proti stranám establishmentu a protestní vlna vynesla do německého parlamentu i Alternativu pro Německo, stranu známou především svými ostrými postoji nejprve vůči euru a proevropské politice Německa a dnes především k imigraci a islámu.

Máme se bát „hnědnutí“?

Je to poprvé v poválečné německé historii, kdy v německém Bundestagu zasedne strana stojící napravo od CDU/CSU. Přestal tak platit známý výrok někdejšího předsedy CSU a bavorského premiéra Franze Josefa Strauße, který prohlásil, že napravo od nich (tj. CDU/CSU) už stojí jen zeď.

Úspěch AfD vzbudil velmi rozbouřené reakce a povolební večer se neobešel bez četných protestů. Mnozí se obávají plíživého vzestupu neonacistů v zemi, která má za sebou bolestnou zkušenost s nacistickou diktaturou. Opravdu jsou tedy na místě obavy, že Německo „hnědne“ a v parlamentu bude zastoupená strana plná xenofobů, rasistů či dokonce kryptonacistů?

Alternativa pro Německo, resp. její představitelé skutečně prosluli mnoha výroky, které musely vyvolávat kontroverze a oprávněné pobouření. Tak například samotný šéf strany Alexander Gaulland zapochyboval těsně po volbách o nadstandardních vztazích s Izraelem. Pozdvižení vyvolala zcela pochopitelně i jeho dřívější slova o tom, že Němci by měli být hrdí na to, co němečtí vojáci dokázali během druhé světové války.

Další představitel AfD, Björn Höcke, zase letos v lednu mluvil na sjezdu mládežnické organizace Junge Alternative o „hloupé politice vyrovnávání se (s minulostí)“ a prohlásil na začátku tohoto roku berlínský památník obětem holokaustu za „památník hanby.“ Německo by podle něho mělo v této věci udělat obrat o 180 stupňů. Skandálních výroků by se dalo napočítat mnohem více, nicméně když se řekne a, je třeba říct také b. Paradoxně totiž podobné výroky neoslovily pouze nevzdělané lidi. AfD ve východním Německu zřejmě podle všeho volili i vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Exner (STAN): Slavíme Mezinárodní den proti homofobii a transfobii

10:17 Exner (STAN): Slavíme Mezinárodní den proti homofobii a transfobii

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Mezinárodnímu dni proti homofobii a transfobii.