Zdechovský (KDU-ČSL): Němečtí Zelení ignorovali rizika, spojená s uzavřením jaderných elektráren

20.05.2024 18:09 | Komentář

Ani energetická krize způsobená ruským napadením Ukrajiny a problémy s dodávkami plynu nepřiměla německou vládu k výraznějšímu prodloužení jejich činnosti.

Zdechovský (KDU-ČSL): Němečtí Zelení ignorovali rizika, spojená s uzavřením jaderných elektráren
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Německo už tak více než rok nevyrábí žádnou energii z jádra. Jediný drobný ústupek byl takový, že tři zbývající reaktory mohly fungovat do poloviny dubna loňského roku, a ne do konce roku 2022, jak se původně plánovalo.

Navíc z interní korespondence mezi tamními ministerstvy, která připadla zástupcům Zelených, vyšlo nedávno najevo, že vysocí úředníci měli ignorovat pochyby o definitivním odstavení jaderných elektráren.

Zaměstnanci v úřadu dvou zelených ministrů, konkrétně spolkového ministra hospodářství Roberta Habecka a ministryně životního prostředí Steffi Lemkeové měli zatajovat a zlehčovat pochyby o definitivním odstavení posledních jaderných elektráren v Německu.

Podle dokumentů zveřejněných měsíčníkem Cicero se v rámci Habeckova ministerstva ozývaly hlasy, které doporučovaly odložit ukončení provozu tří posledních jaderných reaktorů. Jenomže tyto hlasy zůstaly nevyslyšeny patrně z důvodů ryze ideologických.

Ne tak skvělá čísla

A jak si Německo stojí v oblasti výroby elektřiny nyní, více než rok po uzavření posledních jaderných bloků? Na první pohled může vypadat současný stav velmi povzbudivě, ale zdání klame. Podíl v Německu vyrobené energie z obnovitelných zdrojů dodaný do energetické sítě dosáhl v loňském roce 56 %. Rok předtím to bylo „jen“ 46,3 %.“

Vypadá to jako skutečně skvělé číslo, které by našeho západního souseda dělalo vzor hodný následování. Jenomže když dodáme celkový kontext, zmíněné údaje už zdaleka tak příznivě nevyznívají.

Vysoká čísla jsou totiž daná spíše odstavením jaderných elektráren a poklesem výroby v těch uhelných než kvůli tomu, že by se nějak závratně zvýšila výroba z obnovitelných zdrojů. Zmíněné omezení produkce ze „špinavých“ zdrojů mělo jeden nepříjemný, ale ne překvapivý důsledek.

Výroba elektrické energie kvůli uzavření jaderných elektráren a omezení těch uhelných meziročně poklesla o 11,8 % z 510 mld. KWh na 449,8 mld. KWh v loňském roce. Produkce z obnovitelných zdrojů sice stoupla z 236 mld. KWh v roce 2022 na loňských 251,8 mld. KWh, nicméně to ani zdaleka nemohlo kompenzovat výpadek vzniklý uzavřením zbývajících jaderných reaktorů a poklesem výroby v uhelných elektrárnách.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Zkušenosti

Podle všeho se nad vámi stahují mračna a eurokomisařkou zřejmě nebudete. Co říkáte na to, že jste u vládní koalice ztratila podporu? A nemyslíte, že vzhledem k vaší kauze a 0 zkušenostem s politikou byste se nominace měla vzdát sama? Neuvažovala jste o tom? Netvrdím, že nemáte být v politice, ale ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Potůčková (STAN): Považuju to za úmyslné podkopávání důvěry lidí ve státní orgány a instituce

23:07 Potůčková (STAN): Považuju to za úmyslné podkopávání důvěry lidí ve státní orgány a instituce

Projev na 107. schůzi Poslanecké sněmovny 12. června k návrhu poslanců Víta Rakušana, Petra Fialy, M…