Zdechovský (KDU-ČSL): Odborné vzdělávání v zemědělství je předražené

22.10.2015 13:10 | Zprávy
autor: PV

Špatné postupy řízení v členských státech a nedostatečný dohled ze strany Evropské komise v programech odborného vzdělávání a poradenství v zemědělství, lesnictví a hospodářství venkova zjistil ve svém auditu Evropský účetní dvůr.

Zdechovský (KDU-ČSL): Odborné vzdělávání v zemědělství je předražené
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Podle europoslance Tomáše Zdechovského z auditní zprávy vyplývá, že členské státy se příliš často spoléhaly na návrhy poskytovatelů a jakýkoli druh odborné přípravy byl považován za „dobrý“ a způsobilý získat veřejnou podporu. Vzhledem k nedostatečné analýze návrhů hrozilo, že se budou financovat nerelevantní činnosti a činnosti podobné těm, které jsou na trhu běžně k dispozici. „Kurzy odborné přípravy byly často až desetkrát dražší než ceny nabízené na trhu,“ zdůrazňuje Zdechovský a dodává, že odborné vzdělávání v oblasti venkovského hospodářství, což je jedna z priorit EU, bylo ovlivněno nekvalitním předáváním znalostí a poradenstvím. Podle Zdechovského musí dojít k nápravě.

Nejčastější prohřešky výběru poskytovatele odborného vzdělávání

  • Auditoři Evropského účetního dvora zjistili, že chyběla spravedlivá a transparentní hospodářská soutěž, opakovaně byli vybíráni a nejvíce finančních prostředků získali dlouhodobí a již zavedení poskytovatelé služeb.
     
  • V Rakousku mají někteří poskytovatelé při přípravě svých návrhů odborné přípravy přednostní přístup k informacím.
     
  • V Polsku systém poskytování grantů systematicky zvýhodňoval dlouhodobé poskytovatele odborné přípravy.
     
  • Ve Švédsku a Španělsku se většina kurzů odborné přípravy zajišťovala interně, aniž by bylo zdůvodněno vyloučení soukromých poskytovatelů.

Aktuálně jsou vyčleněny až 4 miliardy eur na vzdělávání

Evropská unie se zaměřuje na rozvoj venkova a s tím souvisí finanční podpora odborného vzdělávání v zemědělství, lesnictví a venkovském hospodářství. Pro období 2007–2013 bylo na odborné vzdělávání zamřené na venkov vyčleněno 1,3 miliardy eur. Spolufinancování členskými státy celkově přineslo podporu z veřejných prostředků ve výši 2,2 miliardy eur.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Grónsko

Dobrý den, pane Turku, zajímalo by mě, co si myslíte o tom, jak se chce Trump zmocnit Grónska? Podle všeho nevylučuje ani vojenskou akci.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filipovičová (KDU-ČSL): Přátelský stát se nepozná podle počtu aplikací

21:03 Filipovičová (KDU-ČSL): Přátelský stát se nepozná podle počtu aplikací

Projev na 5. schůzi Poslanecké sněmovny dne 15. ledna 2026 k vyslovení důvěry vládě České republiky