Zdechovský (KDU-ČSL): Pokud nebude EU reagovat dostatečně rychle, může místo zaujmout Čína

07.06.2023 13:09 | Tisková zpráva

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se stal předsedou delegace Evropského parlamentu pro země Střední Asie. Pro jeho zvolení hlasovali všichni přítomní členové. Zdechovský se v polovině června stal také členem zahraničního výboru (AFET), který vyměnil za křeslo ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT). V něm se soustředí na témata spojená s bezpečností.

Zdechovský (KDU-ČSL): Pokud nebude EU reagovat dostatečně rychle, může místo zaujmout Čína
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

„Velmi si vážím podpory kolegů, kteří mě na první schůzi delegace zvolili předsedou. S válkou na Ukrajině došlo k ochlazení vztahů mezi některými zeměmi Střední Asie a jejich důležitým partnerem Ruskem, což otevírá nové možnosti pro EU, která stojí o posilování diplomatických vztahů a větší ekonomickou spolupráci,“ říká Zdechovský, jenž chce příští rok obhajovat svůj mandát do Evropského parlamentu.

Anketa

Kterou hlavní českou TV skupinu sledujete nejvíc?

3%
35%
hlasovalo: 29727 lidí

Oslabení vlivu Moskvy spatřuje například v nedávné schůzce prezidenta Kazachstánu Kasyma-Žomarta Tokajeva s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Tokajev na ní odmítl Lukašenkovu nabídku, aby Kazachstán vstoupil do svazového soustátí Ruska a Běloruska a získal tak přístup k jaderným zbraním.

„Prezident Tokajev dal jasně najevo, že se těchto podlých her nehodlá účastnit, což Kreml určitě nepotěšilo. Není to však jediný případ, kdy se někdo otočil k Rusku zády. Loni se zase postavil Moskvě Uzbekistán, který nechtěl přistoupit na dohodu o vzniku plynové unie s Ruskem,“ uvádí lidovecký europoslanec s tím, že podobných případů může přibývat.

Zdechovský již delší dobu také upozorňuje na rostoucí vliv Číny v regionu. V druhé polovině května pozval vůdce Si Ťing-pching na návštěvu Číny prezidenty všech pěti středoasijských států. Asijská velmoc se zajímá o surovinové zdroje a posílení transportních tras vlastního exportu. „Pokud nebudeme jako EU reagovat dostatečně rychle, může se stát, že místo zaujme Čína, jež v současnosti úspěšně rozšiřuje své pole působnosti,“ dodává otevřeně Zdechovský.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

nojo, čína to má blíž, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedanusa , 07.06.2023 13:19:57
a taky ji nekoučuje tupá a trapná uršula fonlejno

|  5 |  0

Další články z rubriky

Ožanová (ANO): Úředníci nejsou proškoleni, tak snížíme povinné počty školení?

12:12 Ožanová (ANO): Úředníci nejsou proškoleni, tak snížíme povinné počty školení?

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 24. května 2024 k zákonu o úřednících územních samosprávný…