Zdechovský (KDU-ČSL): Policie se musí znovu zabývat kauzou Petra Kramného

15.05.2020 9:09

Krajské státní zastupitelství v Ostravě vydalo rozhodnutí o obnovení řízení v případu Petra Kramného.

Zdechovský (KDU-ČSL): Policie se musí znovu zabývat kauzou Petra Kramného
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL
reklama

Stalo se tak na základě nových skutečností, předně prokázání faktu, že znalecký ústav, který zpracoval posudky o vraždě elektrickým proudem, nikdy nebyl oficiálně registrovaný a v současné době už neexistuje. Naděje tak svitla nejen Kramnému odsouzenému na základě pochybných posudků k odnětí svobody na 28 let, ale i pro lékařské znalce Radka Matlacha a Igora Fargaše, kteří dostali za své posudky 2 roky podmínku a 5 let zákaz činnosti.

Ve světle všech nových skutečnosti Krajské státní zastupitelství v Ostravě svým přípisem dnes advokátce Petra Kramného Janě Rejžkové sdělilo, že uložilo podřízenému, tedy Okresnímu státnímu zastupitelství v Ostravě: "zabezpečit pokračování v původně konaném, nyní pravomocně odloženém prověřování věci, a to s cílem doplnit stávající důkazy o další, v úvahu ještě přicházející indicie,“ a to ve věci důvodně podezřelých znalců obžaloby v kauze Kramný. Tedy lékařských znalců Margity Smatanové, Pavla Dokoupila a především Františka Vorla.

„Revizní znalecký posudek v kauze Petra Kramného, který vypracovalo Oddělení soudního lékařství Nemocnice České Budějovice nikdy nebylo jmenováno ministerstvem zdravotnictví a tento znalecký ústav nikdy nebyl zapsán v Ústředním věstníku ČR, což jsou dvě zcela základní podmínky, aby nějaká instituce vůbec posudek mohla udělat,“ sděluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se v kauze dlouhodobě angažuje a inicioval i prověření ústavu.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Jeden z největších českých justičních omylů

„Znalecký posudek v trestní věci Petra Kramného byl teprve třetím znaleckým posudkem, který tento vlastně oficiálně neexistující znalecký ústav vypracoval. Zároveň také prvním, kde byla horní trestní sazba větší jak 5 let. Posudek ani neobsahoval znaleckou doložku a byl oražen znaleckou pečetí zcela jiného znaleckého ústavu. To na celý případ vrhá úplně nový pohled!“ je přesvědčen Zdechovský a připomíná, že to byl právě tento posudek, kvůli němuž byl odsouzen nejen Petr Kramný, ale i znalci Matlach a Fargaš.

„Nyní jsem si proto už jistý, že kauzu Petra Kramného půjde zařadit mezi nejspornější případy vraždy v polistopadové historii. Samozřejmě netvrdím, že je Kramný zcela nevinný, je ale jisté, že Monika a Klára Kramných zřejmě nezemřeli tak, jak je uvedeno v rozsudku soudu,“ dodává Zdechovský s tím, že pravou příčinu smrti už teď pravděpodobně nebude možné zjistit. V tělech totiž od převozu z Egypta chyběly žaludky pro prověření možné otravy a klíčové důkazy z pitvy neoprávněně zničil znalec Igor Dvořáček.

Petr Kramný byl odsouzen za to, že v roce 2013 na dovolené v egyptském hotelu zavraždil elektrickým proudem svou manželku a dceru. Vinu však od začátku popírá. Soud ho odsoudil na základě nepřímých důkazů.

Více informací:
Informace k případu z března 2020, kdy Ústavní soud odmítl obnovu řízení, Krajské státní zastupitelství v Ostravě dnes ale rozhodlo jinak. ZDE
Informace k odsouzení původních znalců Fargaše a Matlacha, kteří se klonili k variantě, že úmrtí způsobila otrava. ZDE
ZDE

Komentáře europoslance Zdechovskému k případu:
Skandální zametání důkazů v případu Kramný (září 2018) – ZDE
Vražda proudem je nesmysl. Případ Kramný se musí znovu otevřít! (srpen 2018)  ZDE
Petr Kramný opět vraždil v Egyptě! (satirický přehled dalších podivných úmrtí v Egyptě, říjen 2019) ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Poplatek za odpad vyřeší na Portálu Pražana i SVJ s datovou schránkou

6:37 Primátor Hřib: Poplatek za odpad vyřeší na Portálu Pražana i SVJ s datovou schránkou

Termín splatnosti poplatku za komunální odpad se kvapem blíží. K obvyklým možnostem způsobu úhrady l…