Zdechovský (KDU-ČSL): Vracíme se o dvacet let zpět. Situace ve Frýdku-Místku je krizová

11.01.2016 13:05

Česká republika neví, jestli bude stavět obchvaty a dálnice.

Zdechovský (KDU-ČSL): Vracíme se o dvacet let zpět.  Situace ve Frýdku-Místku je krizová
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Senátor Jiří Carbol a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se sešel s ministrem dopravy Danem Ťokem kvůli zdržení výstavby obchvatu Frýdku-Místku. Tato stavba patří mezi desítky dalších, kterým hrozí zpoždění.

„Při přípravě nového zákonu o EIA se zapomnělo na to, že je tu spoustu staveb, které mají platné hodnocení vlivu na životní prostředí a tím tak i povolení ke stavbě. Proto jsme nyní v situaci, kdy hrozí, že budeme muset celý proces opakovat, a to včetně územního rozhodnutí, vyvlastnění pozemků a nového hodnocení vlivu na životní prostředí. Tím se dostáváme o dvacet let zpět,“ vysvětluje současnou nepříjemnou situaci europoslanec Tomáš Zdechovský.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poláci vyhlásili boj stočeným tachometrům. A co Češi???
  • europoslanec

„Pokud nedojde k dohodě s Evropskou komisí o uznání vlivu na životní prostředí (EIA), budeme mít velký problém,“ připustil po jednání senátor Jiří Carbol, který se chce sejít osobně i s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Pro obchvat Frýdku-Místku, stejně jako pro ostatní stavby, byla zpracována EIA před mnoha lety. V současné době však kvůli české legislativě stojí stavba desítek podobných staveb.

Situace ve Frýdku-Místku je krizová

Ministerstvo dopravy intenzivně hledá způsob, jak docílit zpravomocnění původního hodnocení vlivu na životní prostředí. Podle ministra to zatím vypadá, že dojde ke kompromisu, a to tak, že EIA se bude muset u některých staveb zopakovat. Podle senátora Carbola je však situace v samotném Frýdku-Místku natolik krizová, že případné zdržení o tři a více roky prostě není akceptovatelné.

„Zda se to bude týkat i obchvatu Frýdku-Místku není zatím jasné. Do řešení se musí vložit premiér Sobotka a jednat s Evropskou komisí. Potřebujeme, aby stará, tedy původní EIA, zůstala v platnosti,“ zdůraznil po setkání Zdechovský, který vznesl dotaz na Evropskou komisi, zda tyto stavby musí dělat nové hodnocení EIA. Zde dostal předběžnou odpověď, že nikoliv.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.