Zelení: 21 let v EU? Česko bohatlo, ale nerovnosti rostly

12.05.2025 15:18 | Tisková zpráva
autor: PV

1. května před 21 lety vstoupilo Česko do Evropské unie. Otevřely se nám nové možnosti. Měli jsme jedno z nejlepších výchozích postavení ze všech nových členských zemí – byli jsme ekonomicky silnější, politicky stabilnější a celkově připravenější než většina našich sousedů.

Zelení: 21 let v EU? Česko bohatlo, ale nerovnosti rostly
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Od vstupu do EU v roce 2004 do konce roku 2024 jsme získali z evropských fondů přibližně 1220 miliard korun. Svůj náskok a značné finanční prostředky jsme ale z velké části promarnili.

Klientelismus a krátkozraké zájmy

České politické reprezentace se od začátku chopily čerpání evropských fondů jako příležitosti utrácet, ne něco měnit. Projekty často posloužily ke zvýhodňování firem napojených na politiky a k budování místních mocenských struktur. Nejvyšší kontrolní úřad i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) opakovaně konstatovaly, že v Česku dochází ke zneužívání evropských fondů častěji než v jiných členských státech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

K uprchlíkům

Tvrdíte, že naše ekonomické možnosti v souvislosti s pomocí uprchlíkům nejsou nekonečné. Podle bývalé vlády jsou pro nás ale uprchlíci ekonomickým přínosem. Je to tak nebo není?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Havlíček: Umělá inteligence je jednoznačnou prioritou vlády

23:00 Ministr Havlíček: Umělá inteligence je jednoznačnou prioritou vlády

Vláda rozhodla, že Česko bude mít nového zmocněnce pro umělou inteligenci a projednala zprávu o real…