Zelení: Argumenty expremiéra Topolánka o škodlivosti těžebních limitů jsou absurdní

07.11.2016 18:23

Strana zelených na Facebooku

Zelení: Argumenty expremiéra Topolánka o škodlivosti těžebních limitů jsou absurdní
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených
reklama

Argumenty expremiéra Topolánka o škodlivosti stanovení limitů těžby Pithartovou vládou a odsíření severočeských komínů jsou absurdní. Nemít tyto limity, vypadalo by to se severními Čechami ještě hůře, než teď. A odsiřování? Obyvatelé Mostu, Teplic a Chomutova a dalších měst stále dýchají ovzduší, které překračuje nejen doporučení Světové zdravotnické organizace, ale dokonce i platné limity. Statistiky také ukazují, že obyvatelé regionu se stále dožívají o několik let méně než v jiných regionech České republiky. Jak by to vypadlo bez odsíření?

K hořkému pousmání je pak litanie uhelného lobbisty Topolánka nad poklesem cen energii v Německu. Podíl dotací do obnovitelných zdrojů na poklesu ceny elektřiny není totiž nikterak zásadní. Nízkou cenu primárně způsobuje pokles ceny fosilních paliv, snižování poptávky průmyslu po elektřině (například díky vyšší efektivitě a úsporám), a konečně také kolaps ETS, tedy emisních povolenek. Zde pan Topolánek ovšem zapomněl zmínit, že na něm má osobní podíl. Při vyjednávání evropské směrnice totiž prosadil spolu s dalšími zeměmi V4 možnost rozdávat povolenky energetickým firmám zadarmo. V Česku to bylo odhadem v hodnotě 70 miliard.

V tomto kontextu je potřeba číst i ostatní odhady a předpovědi zástupce EPH. Jejich cílem je zejména zdiskreditovat snahy o přechod na čistou energii a podpořit zisky fosilní energetiky na úkor zdraví občanů a čistého životního prostředí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Tajné návštěvy a šifry. Tak vypadá zoufalství provozovatelů služeb

13:19 Ivo Valenta: Tajné návštěvy a šifry. Tak vypadá zoufalství provozovatelů služeb

Komentář na facebookovém profilu k těžké situaci podnikatelů v době vládních opatření proti koronavi…