Zelení: Často jsme označováni jako montovna Evropy

03.08.2021 12:26 | Komentář

Komentář na facebookovém profilu k zelené transformaci hospodářství

Zelení: Často jsme označováni jako montovna Evropy
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Česko pro mnohé země funguje jako výrobní linka, nutno říct, že dobrovolná. Často jsme označováni jako montovna Evropy a se závistí koukáme k našim sousedům. Pro ty jsme totiž často jen subdodavatelé a s koncovým zákazníkem jednají až firmy v zahraničí. A samozřejmě na tom mnohem více vydělávají. Kromě jiného ale Česko potřebuje ke zlepšení i kvalitní školství, dopravní infrastrukturu a dobrou jazykovou vybavenost, aby odhodilo nálepku montovny. Je tu navíc jedno téma, které všechno spojuje – zelená budoucnost.

Už jste to asi slyšeli, že jo? Zelená transformace, zelené hospodářství, zní to hezky, ale co za tím je? Je to možnost pro nás všechny žít ve zdravějším životním prostředí, s podniky, které se řídí chytrými pravidly, která motivují k udržitelnosti. Takže bude nějaké omezování? Představte si to spíše jako pravidla.

I ve fotbalu jsou pravidla a když je někdo nerespektuje, dostane žlutou a někdy červenou kartu. Obecně víme, že dát brankáři pěstí a pak vstřelit gól asi není úplně fér. Stejně tak není fér dát pěstí životnímu prostředí, vydělávat na tom a zisky pak odvést v zahraničí. Jasným nastavením pravidel chceme směrovat hospodářství směrem k nízkouhlíkové ekonomice s vysokými sociálními standardy. Tyhle pravidla pak dají i to, co potřebujeme - motivaci k inovaci, k tomu být lepší. A inovace v zelených technologiích jsou žádané po celém světě a představují ohromnou příležitost pro naše firmy.

Chceme podpořit i potenciál moderních oborů, ve kterých už nyní Česko dosahuje skvělé pozice. Startupy v oblasti IT, kybernetické bezpečnosti, klimatických technologií, nanotechnologií nebo kreativních průmyslů si zaslouží podporu.

Je toho hodně, co se musí stát. Není to ale v tuhle chvíli ani risk, je to logický krok. Mrkněte ZDE, co všechno máme připraveno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Schillerová: Konečně jsme ze sebe strhli nálepku kasina v srdci Evropy

14:33 Ministryně Schillerová: Konečně jsme ze sebe strhli nálepku kasina v srdci Evropy

Analýza MF: Moderní regulace hazardu funguje, za čtyři roky ubylo 80 % heren a 62 % automatů. Výzvou…