Zelení: Chceme ústavní soudkyni

27.5.2022 4:21 odp. | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilul k petici za jmenování ženy na pozici ústavní soudkyně

Zelení: Chceme ústavní soudkyni
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Na konci loňského roku se funkce ústavní soudkyně vzdala Kateřina Šimáčková. Prezident republiky v nedávných dnech předložil Senátu žádost o souhlas se jmenováním Petra Poledníka na uvolněné místo.

K jeho jmenování existují značné výhrady týkající se jeho působení u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky, kde měl vydávat rozhodčí nálezy i poté, co bylo rozhodnuto o jejich nezákonnosti.

Pevně věříme, že se podaří najít vhodnější kandidáty, a dovolujeme si apelovat na to, aby na uvolněné místo byla nominována žena. Po odchodu Kateřiny Šimáčkové zůstává na Ústavním soudu jediná žena-soudkyně.

Anketa

Jste pro razantní navýšení výdajů na obranu?

3%
96%
hlasovalo: 43656 lidí

Tento stav jistě není odrazem toho, že by schopné ženy v právních profesích chyběly, právě naopak. Ženy tvoří 61 % soudců na českých soudech, více než polovinu absolventů právnických fakult, zastávají přes polovinu funkcí na státních zastupitelstvích (v roce 2018 to bylo 53 %) a stále častěji se stávají partnerkami v advokátních kancelářích.

Jistě tedy nebude problém najít vhodnou kandidátku, která na Ústavní soud vnese ženskou perspektivu. Je nesporné, že ženská životní zkušenost se od mužské liší, což se projevuje v řadě oblastí. Četné mezinárodní výzkumy ukazují, že ženy rozhodují odlišně od svých mužských kolegů.

Je znepokojivé, že v orgánu s tak výraznou rozhodovací pravomocí je jen slabě zastoupena celá jedna polovina populace. Ženy mají životní zkušenost výrazně odlišnou od mužů, jsou jinak vychovávány, mají jiné ambice, řeší řadu odlišných každodenních problémů. Jejich hlas proto musí být v rozhodovacích funkcích co nejspravedlivěji zastoupen.

Nedůstojně nízké zastoupení žen může vést i k oslabení důvěry v Ústavní soud, a to nejen ze strany žen, které nejsou zastoupeny nikým se zkušeností s jejich životními problémy a zkušenostmi.

Souhlasíte? Podepište petici ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Balaš: Žádnou revoluci ve školství v plánu nemám

22:24 Ministr Balaš: Žádnou revoluci ve školství v plánu nemám

Vladimír Balaš se ujal funkce ministra školství