Zelení: Nová pravidla poškodí cizince žijící dlouhodobě v ČR

07.04.2017 12:51

Nová pravidla pro cizince by zkomplikovala život nejen stovkám tisíc cizinců žijících zde legálně, ale i mnoha občanům ČR, kteří mají za partnery cizince. Vyplývá to z pozměňovacího návrhu k novele cizineckého zákona z pera poslance za ČSSD Klučky, pro kterého to připravilo ministerstvo vnitra. Sněmovna o něm bude hlasovat dnes.

Zelení: Nová pravidla poškodí cizince žijící dlouhodobě v ČR
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Proti návrhu protestují jak nevládní organizace, tak hospodářská komora nebo komora advokátů, protože negativně zasahuje i do oblasti podnikání nebo práva. Návrh kritizuje i Rada vlády pro lidská práva, neboť je v rozporu s českým i evropským právem.

“Právo obracet se na nezávislý soud musí mít jak cizinci, kteří u nás žijí, tak Češi, kteří mají za partnera cizince. Říká to naše ústava a je to právě znak, který nás odlišuje od nedemokratických režimů,” prohlásil Michal Berg (Zelení), expert týmu stínování vlády pro migraci a lidská práva.

Zelení upozorňují, že ministerstvo vnitra uplatňuje na integrační politiku ryze bezpečnostní pohled. Proto dlouhodobě navrhují, ať se integrace svěří do gesce samostatného ministerstva pro lidská práva a migraci.

Co je v pozměňovacím návrhu poslance Václava Klučky (ČSSD) k novele cizineckého zákona kontroverzního:

  • popření principu právního státu. Návrh ruší možnost soudního přezkumu rozhodnutí o vydání pobytu. Pokud se někomu dnes zdá rozhodnutí vnitra nespravedlivé, může se odvolat k nezávislému soudu. Napříště má podle návrhu o odvolání rozhodovat komise, která spadá také pod vnitro. Možnost nezávislého odvolání se tak fakticky ruší, což je jasně protiústavní.
     
  • rozdělení občanů do dvou kategorií. Češi žijící s cizinkou ze země mimo EU budou mít horší postavení před zákonem. Pokud má dnes Čech přítelkyni cizinku, která otěhotní, může v tuzemsku požádat o přechodný pobyt rodinného příslušníka. O přechodný pobyt může požádat, i když už jí už pobyt v Česku skončil a má příkaz k výjezdu. Tuto možnost návrh ruší. Těhotná žena tak může být klidně i deportována.
     
  • omezení možnosti vlastního podnikání pro cizince. Návrh prodlužuje ze dvou na pět let dobu, po níž teprve může cizinec se zaměstnaneckým vízem zažádat o změnu účelu pobytu na podnikání.
     
  • trestání cizinců za prohřešky zaměstnavatelů. Návrh zavádí institut “nevěrohodného zaměstnavatele”. Pokud by firma dlužila peníze státu nebo v minulosti zaměstnávala cizince načerno, byl by to důvod k tomu, aby cizincům skončila platnost zaměstnanecké karty, díky které žijí v Česku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Dostálová: Zmatek ve školství, kolaps ve zdravotnictví a hejtman dovolené

17:33 Ministryně Dostálová: Zmatek ve školství, kolaps ve zdravotnictví a hejtman dovolené

Nejdříve zmatek ve školství, teď chaos ve zdravotnictví. Co se to děje v mém kraji? A jak to řeší he…