Zelení: Novela o regulaci hazardu je chybná a nedostatečná

23.05.2016 14:00

Vládní návrh zákona o hazardních hrách je chybný a nedostatečný. Zelení vítají snahy o přísnější regulaci hazardu, považují však za nepřijatelné ustanovení, které nařizuje poskytovatelům internetu blokovat stránky s nelegálním hazardem. Navíc ho bude jednoduché obejít. Zákon také neřeší dostatečně prevenci hráčských závislostí.

Zelení: Novela o regulaci hazardu je chybná a nedostatečná
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Doposud o nelegálnosti internetového obsahu rozhodoval vždy jen soud a jeho rozhodnutí dopadlo pouze na toho, kdo nelegální obsah na internetu zpřístupňoval (například provozovatele serveru). “Nové opatření přenáší tuto vysoce kontroverzní povinnost na poskytovatele internetového připojení. To považujeme za nepřiměřený a bezprecedentní zásah do svobody šíření a vyhledávání informací, kterou nám garantuje ústava,” uvedl senátor Václav Láska, který se spolu s kolegy a kolegyněmi zvolenými s podporou Strany zelených snaží přesvědčit členy Senátu, aby zákon v této podobě odmítli.

Opatření navíc půjde snadno obejít. “Uživatel internetu si jednoduše nainstaluje například tzv. VPN, virtuální privátní síť, přes kterou je možné blokování obejít. Provozovatelé hazardních webů zase budou schopni měnit adresu stránek třeba každý týden, a blokování se tak vyhnout,” uvedl internetový expert Jiří Hlavenka, kandidát na hejtmana Jihomoravského kraje za koalici Strany zelených a Pirátů. I tak ale budou muset poskytovatelé připojení, což jsou mnohdy malé firmy nebo neziskové organizace, vynaložit milionové náklady, aby se povinnost blokování alespoň pokusily naplnit, jinak jim bude hrozit milionová pokuta. “Nebyla provedena žádná analýza dopadu zákona na tyto poskytovatele, odhaduje se, že celkové náklady mohou být až 6 miliard Kč. Pro mnohé z nich to bude likvidační,” dodal Hlavenka.

Strana zelených kritizuje rovněž to, že byly ze zákona vypuštěny důležité mechanismy, které snižují rizika vzniku závislostí. “Měly by se snížit limity proher pro jednotlivce,” uvedla místopředsedkyně SZ a lékařka Irena Moudrá Wünschová. “Zákon také neobsahuje důležité ustanovení, které by zajistilo, aby hráč měl neustále před očima výši prohry, ani neobsahuje nutnost přerušit hru po určité době, například 15 minut pauzy po 60 minutách hry,” dodala.

Zelení zároveň preferují, aby výnosy z hazardu nebyly příjmem obcí, aby tak obce neměly žádnou motivaci hazard na svém území tolerovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Toman: Pokud Polsko dodrží závazky, jsme připraveni zrušit mimořádná veterinární opatření

18:31 Ministr Toman: Pokud Polsko dodrží závazky, jsme připraveni zrušit mimořádná veterinární opatření

Polsko se dnes zavázalo, že do 25. 3. písemně potvrdí splnění celé řady opatření, týkajících se vete…