Zelení: Povede těžba na polském dole Turów k mezinárodní žalobě?

15.07.2020 18:05

Petiční výbor evropského parlamentu začal projednávat žádost mnoha tisíc občanů z Libereckého kraje, kteří se obávají toho, že je pokračování těžby na dole Turów připraví o vodu.

Zelení: Povede těžba na polském dole Turów k mezinárodní žalobě?
Foto: Zelení
Popisek: Zelení
reklama

Petiční výbor vyzval Evropskou komisi, aby začala okamžitě jednat a v případě potřeby podala na Polsku žalobu, protože dle jeho členů postupuje Polsko nelegálně. „Koncese firmě PGE na pokračování těžby byla udělena v rozporu se zákonem, polské úřady nezohlednily námitky zástupců veřejnosti v Česku i Německu, stejně jako negativní stanovisko české vlády,“ komentoval kauzu spolupředseda Zelených Michal Berg.

Petiční výbor vyzval komisi aby jednala nejen kvůli ochraně vodních zdrojů, ale také pro to, že pokračování těžby je v rozporu s potřebou snižovat emise skleníkových plynů. „Pokračování těžby až do roku 2044, jak plánuje polská strana, je v rozporu s plány uhlíkové neutrality Evropské unie a také v rozporu s Evropskou zelenou dohodou,“ vysvětluje německá zelená europoslankyně Anna Cavazzini. „Namísto pokračování neperspektivní těžby bychom měli v tomto pohraničním trojúhelníku využít maximum evropských zdrojů na jeho transformaci. Potřebné peníze jsou například v Evropském fondu spravedlivé transformace,“ dodala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Macků (KDU-ČSL): Školní družina pracuje dlouhodobě v nevyhovujícím režimu

16:47 Macků (KDU-ČSL): Školní družina pracuje dlouhodobě v nevyhovujícím režimu

Dačičtí radní na svém zasedání dne 24. února schválili vyhodnocení veřejné zakázky na akci „Vybudová…