Zelení: Ruská demokracie umírá a lidská práva jsou systematicky porušována

14.08.2019 9:16

Zelení upozorňují na zcela nepřiměřené zásahy ruské státní moci do politických, občanských a lidských práv mnoha obyvatel Ruské federace. Moskevská volební komise nedávno neumožnila 15 občanům Ruské federace kandidovat v nacházejících zářijových volbách do moskevského zastupitelstva.

Zelení: Ruská demokracie umírá a lidská práva jsou systematicky porušována
Foto: Zelení
Popisek: Zelení
reklama

„Možnost kandidovat a být zvolen ve svobodných volbách je základním privilegiem i právem každého občana žijícího v demokratickém státu. Pokud je v Rusku někomu znemožněno svobodně kandidovat, jedná se o jasný důkaz, že Rusko demokratickou zemí není. Členské země EU i ostatní státy by z toho do budoucna měly vyvodit důsledky,“ říká Magdalena Davis, 1. místopředsedkyně Strany zelených.

Když proti tomu chtěli někteří obyvatelé Moskvy demonstrovat, ruská generální prokuratura demonstraci nepovolila a hrozila zásahem policie, pokud se demonstrace uskuteční bez souhlasu státní moci. Přesto se v Moskvě 3. srpna sešlo cca 10 000 nespokojených občanů Ruské federace. Ruská policie reagovala dokonce předběžně a mnoho občanů bylo zatčeno už cestou na demonstraci, kde zatýkání pokračovalo. Přesto se občané Moskvy opět sešli, ale výsledek byl podobný a celkový počet zatčených se přiblížil 2 000 osob. Během zatýkání ruská policie používala nepřiměřené donucovací prostředky a mnoho zatčených bylo zbytečně zraněno.

„Je naprosto odsouzeníhodné, že se ruská státní moc snaží lidem zabránit v právu shromažďovacím extrémnímy prostředky včetně pokusů o odebírání dětí. Apelujeme na prezidenta, premiéra a ministra zahraničí České republiky, aby využili každou příležitost a vyžadovali dodržování lidských práv v Rusku,“ říká Petr Štěpánek, předseda Strany zelených.

Společně s omezováním občanských práv a svobod jsou v Rusku hromadně porušována i lidská práva. Od nástupu Vladimíra Putina do úřadu prezidenta Ruské federace je nestátní tisk systematicky znevýhodňován a pronásledován. Již více jak sto novinářů, nejznámější Anna Politkovská, kteří kritizovali ruskou vládu, bylo zavražděno a většina těchto případů zůstala dosud neobjasněná. Zrovna tak ruská opozice pracuje ve velmi nestandartních podmínkách, což dokazuje nejen vražda vůdce ruské opozice Borise Němcova, časté věznění jeho nástupce Alexeje Navalného, který si aktuálně odpykává 30 dnů vězení za výzvy k demonstracím, ale i zatčení další známé tváře ruské opozice a odmítnuté kandidátky do moskevského zastupitelstva Ljuby Sobolové, kterou policie vytáhla z taxíku cestou na sobotní demonstraci.

„V demokratických zemích státní moc nekryje vraždy novinářů a vůdců opozice, ani mocensky nezasahuje proti vlastním občanům, kteří přišli pokojně vyjádřit svůj názor. Kroky vlády Ruské federace jasně ukazují, že nechce aby Rusko k demokratickým zemím patřilo,“ říká Bronislav Tomek, vedoucí Odborné sekce pro lidská práva Strany zelených.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Havlíček: Proces certifikace respirátorů by se měl zrychlit

11:30 Ministr Havlíček: Proces certifikace respirátorů by se měl zrychlit

Pandemie koronaviru mimo jiné ukázala, že je třeba rychle reagovat na aktuální poptávku osobních och…