Zelení: Turecko svými kroky dramaticky zvyšuje nestabilitu na Blízkém východě

09.10.2019 13:49

V návaznosti na turecké přesuny vojsk směrem k hranici se Sýrií a deklarované záměry prezidenta Erdogana na vojenskou invazi do kurdské Sýrie svět neradostně sleduje eskalaci konfliktu mezi Tureckem a kurdskými milicemi.

Zelení: Turecko svými kroky dramaticky zvyšuje nestabilitu na Blízkém východě
Foto: Zelení
Popisek: Zelení
reklama

Kurdové přitom dlouhodobě patřili k opoře boje proti islamistickým radikálům a mezi přední spojence zejména USA v oblasti. O to větším překvapením jsou nekonzistentní kroky amerického prezidenta Trumpa, který nejprve nařídil stažení amerických vojsk z oblasti, aby po následné vlně kritiky začal Turecku slovně vyhrožovat.

“Turecká vláda svými kroky směrem k vojenské invazi do kurdské oblasti severovýchodní Sýrie dramaticky zvyšuje nestabilitu na Blízkém východě a jihovýchodě Evropy. Vojenským tlakem proti hlavním pozemním silám, které zadržely expanzi radikálních islamistů z Islámského státu, otevírá znovu prostor Asadovi, Rusku, Íránu a jejich destabilizační politice. Existuje také hrozba, že se Turecko touto invazí pokusí násilně řešit kurdskou otázku, že budou trpět miliony Kurdů” odsuzuje kroky Turecké vlády předseda Zelených Petr Štěpánek.

“Rozhodnutí o stažení amerických jednotek z kurdských oblastí bylo unáhlené a vytvořilo bezpečnostní vakuum. Jak EU, tak zbylé země NATO nyní musí vyvinout maximální úsilí směrem k ochraně civilního obyvatelstva v oblasti a zabránění vzniku dalšího ozbrojeného konfliktu,” doplňuje člen předsednictva Zelených Vít Masare.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kučera (TOP 09): Tento rok bude klíčový

14:01 Kučera (TOP 09): Tento rok bude klíčový

Krajská organizace si volila nové vedení, předsedou se stal Michal Kučera