Zelení: Vedení Liberce opět hodilo sídliště přes palubu, na nesmyslnou náplavku se peníze našly

01.04.2023 22:01 | Tisková zpráva

Liberečané tady vyšli hodně zkrátka, občané Jablonce dostanou o polovinu peněz více, obyvatelé Vratislavic dokonce dvakrát tolik. Tak dopadla příprava projektů do největšího balíku evropských dotací pro Liberec a okolní obce (ITI). Největší město oblasti, Liberec, tahá za kratší stranu provazu kvůli zoufale nezvládnuté přípravě vlastních projektů.

Zelení: Vedení Liberce opět hodilo sídliště přes palubu, na nesmyslnou náplavku se peníze našly
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Šárka Prachařová, náměstkyně primátora pro strategický rozvoj a dotace (ANO), představila na jednání zastupitelstva města Akční plán strategie ITI Liberec + Jablonec nad Nisou. Ten obsahuje výčet projektů, které budou podpořeny z ohromného dotačního balíku EU ve výši 1,6 mld. Kč. Město Liberec dopadlo velmi špatně.

graf

„Přešlapy při přípravě projektů na liberecké radnici tvrdě dopadají na budoucí rozvoj Liberce. V Jablonci mají projekty připravené lépe a vyjednali si tak dotaci skoro o polovinu vyšší v přepočtu na obyvatele než zástupci Liberce. Co je ale ještě více do očí bijící, je podíl Vratislavic. Ty jsou bezmála na dvojnásobku dotačních peněz na hlavu oproti Liberci,“ shrnuje hlavní výsledky analýzy ITI Jindřich Felcman, zastupitel za Zelené / Liberec otevřený lidem.

Zásadní podíl dotací pro Vratislavice přitom představuje projekt „Revitalizace nábřeží Ignaze Ginzkeyho ve Vratislavicích nad Nisou“ s přidělenou dotací ve výši astronomických 70 mil. Kč. „Nové honosné nábřeží má být umístěno u Nisy přímo za poloopuštěným výrobním areálem bývalého Intexu. Podél vede vedlejší ulice, u které nestojí žádná intenzivní obytná zástavba, chodí po ní minimum lidí. Urbanisticky je takový záměr naprostý nesmysl, jde o neuvěřitelné mrhání veřejnými prostředky,“ doplňuje J. Felcman.

Anketa

Má vláda zvýšit základní sazbu DPH z 21 % na 23 %?

4%
96%
hlasovalo: 25913 lidí

Zastupitelé za Liberec otevřený lidem proto navrhli, aby byl tento projekt vyškrtnut a místo něj se zařadila oprava alespoň některého z libereckých sídlišť. „Na sídlištích v Liberci bydlí zhruba 40 tisíc lidí, chodníky jsou zde rozbité, zeleň zanedbaná, cestičky blátivé, chybí tu nerozbité lavičky nebo hřiště. Navzdory slibům přitom vedení radnice v jejich opravách prakticky nepostupuje. Současné vedení je u moci už pátým rokem a jsou teprve u prvního sídliště, Ruprechtic. Přitom jich slíbili opravit deset. Tímto tempem splní radnice svůj slib zhruba za 60 let,“ glosuje počínání radnice Jaromír Baxa, zastupitel za Zelené / Liberec otevřený lidem.

Vratislavice jsou součást Liberce, dlouhodobě mají ale v rámci města zvýhodněné postavení. Na rozdíl od všech ostatních čtvrtí mají totiž vlastní rozpočet a víc peněz na útratu. Ekonom Jaromír Baxa na to upozorňuje dlouhodobě: „Za poslední 4 roky měly Vratislavice na investice zhruba o 100 milionů navíc oproti zbytku města. Jen díky tomu si mohly dovolit novou školku na Nové Rudě, knihovnu a kinosál IGI, nebo třeba dětský hrad za 4 miliony korun. Jiné části města tohle štěstí nemají. Už před rokem jsme navrhovali rozdělit peníze na veřejný prostor mezi jednotlivé části města podle počtu obyvatel, což by bylo fér pro všechny,“ doplňuje J. Baxa.

K celé situaci přispěly zjevné chyby a zmatky ve vedení radnice. „Jednotliví náměstci se za tento stav obviňují navzájem. Na výboru pro rozvoj konstatovala náměstkyně Prachařová, že viníkem je pomalá příprava projektů pod náměstkem Janďourkem (SLK). Ten se hájí, že z její strany byl dlouhodobě informován o programu ITI mylně. Tedy že opravy sídlišť do něj zařadit nelze – jenže jde a Jablonec toho využil. Je těžko uvěřitelné, že Liberečané přijdou o desítky milionů korun na potřebné projekty kvůli školáckým chybám ve vedení radnice,“ popisuje diskuzi Zuzana Kocumová, zastupitelka za Liberec otevřený lidem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): Je nutno se ptát, komu ku prospěchu

22:01 Seďa (ČSSD): Je nutno se ptát, komu ku prospěchu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vývoji konfliktu na Ukrajině